سیستم آموزشی در مجارستان

سیستم آموزشی در مجارستان بیش از ۶۰۰ سال است که نشان دهنده برتری علمی بوده است. بسیاری از کالج ها مستقیماً به یک دانشگاه وابسته هستند و به عنوان دانشکده های کالج دانشگاه فعالیت می کنند. دانشگاه های مجارستان به طور کلی دوره هایی را در هر دو سطح کالج و دانشگاه اعطا می کنند. از سال ۲۰۰۵، مدارس در مجارستان تغییر و تحول را به سمت مقررات فرآیند بولونیا آغاز کردند. در این سیستم جدید، هم کالج ‌ها و هم دانشگاه ‌ها در مجارستان ممکن است برنامه ‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در صورت برآورده شدن شرایط لازم راه‌ اندازی کنند. این همچنین به این معنی است که همه مدارک اعطا شده معادل و قابل انتقال در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر هستند.

 

 

سیستم آموزشی در مجارستان بین کالج ها و دانشگاه ها تقسیم می شود:

  • تحصیلات دانشگاهی: معمولاً ۴ سال طول می کشد
  • تحصیلات دانشگاهی: بسته به دوره تحصیلی ۴ تا ۶ سال طول می کشد.
  • برنامه درسی حرفه ای: معمولاً ۲ سال طول می کشد، آنها برای فارغ التحصیلان دبیرستان حرفه ای و در نهایت دانش آموزان مدارس حرفه ای باز می شوند.
  • دوره های دکتری دانشگاه: معمولاً ۳ سال طول می کشد.

 

 

سال تحصیلی مجارستان از سپتامبر تا ژوئن با تعطیلات طولانی در جولای و آگوست ادامه دارد. سیستم آموزش عالی عمومی در مجارستان شامل دانشگاه ها و سایر موسسات آموزش عالی است که هم برنامه های آموزشی و هم مدارک مرتبط را تا مقطع دکتری ارائه می کنند. برخی نیز به فعالیت های تحقیقاتی کمک می کنند. مانند بسیاری از کشورها، برخی از مدارک تحصیلی در سیستم آموزشی مجارستان در سطح لیسانس در دسترس نیستند، اما در عوض با اعطای مدرک کارشناسی ارشد شروع می شوند. نمونه هایی از این مدارک عبارتند از: مطالعات پزشکی، دامپزشکی، مطالعات دارویی و معماری.

امروزه بیش از ۶۰ موسسه آموزش عالی در مجارستان وجود دارد که از کالج های کوچک تا دانشگاه های تحقیقاتی برتر را شامل می شود. این مؤسسه ها یا توسط دولت، سازمان های خصوصی یا یک کلیسا تأمین مالی می شوند.

انواع مدرک در مجارستان

مدارک تحصیلی از آموزش عالی در مجارستان از استانداردهای بین المللی تعیین شده توسط فرآیند بولونیا پیروی می کند. این بدان معناست که جدای از مدارک حرفه‌ای خاص که توسط مؤسسات غیر دانشگاهی و کالج در مجارستان اعطا می‌شود، مدارک با استاندارد مدارک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا مطابقت دارند. این باعث می شود مدارک تحصیلی دانشگاه‌ های مجارستان به طور گسترده‌ تری در بازار بین ‌المللی قابل مقایسه باشند و دانشجویان این گزینه را دارند که مدرک کارشناسی ارشد را در رشته‌ ای متفاوت از رشته کارشناسی خود ادامه دهند.

در دوره های خاص و حرفه ای تر در مجارستان مانند پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی، اولین مدرکی که اعطا می شود مدرک کارشناسی ارشد پس از پنج تا شش سال تحصیل است. عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا همچنین به این معنی است که مدارک تحصیلی در رشته های پزشکی، دامپزشکی و معماری به طور مستقیم قابل انتقال و پذیرش برای مقاصد حرفه ای در سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستند.

بخشی از سیستم آموزشی در مجارستان یک فرصت ماجراجویانه خواهد بود که درهای بسیاری را در آینده باز خواهد کرد.

فرآیند دریافت پذیرش

علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور در مجارستان هستید؟ ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا این روند کمی ساده تر شود. روند پذیرش ممکن است با آنچه قبلاً به آن عادت کرده اید متفاوت باشد، بنابراین اگر سؤال خاصی دارید، مطمئن شوید که با دانشگاهی که در آن درخواست می دهید مشورت کنید. در ضمن، برای شروع مراحل زیر را انجام دهید:

 

 

  1. یک برنامه را انتخاب کنید

با انتخاب رشته ای که برای شما مناسب است شروع کنید. سطح تحصیلی مورد نظر (لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری) و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است از شما خواسته شود که در یک آزمون مهارت یا دروس زبان اضافی شرکت کنید. با انتخاب رشته ای که برای شما مناسب است شروع کنید. چه دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشید، مدارک تحصیلی در رشته‌ های مختلف در رشته‌ ها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم