اروپا یا قاره سبز که طبیعتاً با آن آشنا هستید، در خود کشورهای بزرگ و کوچک زیادی را جای‌داده است. یکی از این کشورها اسپانیا نام دارد. اسپانیا کشوری فوق‌العاده زیبا، با فرهنگی منحصربه‌فرد، همراه با جاذبه‌های گردشگری بسیار جذاب، غذاهای متفاوت و خوشمزه و از همه مهم تر، سیستم آموزشی بی‌نظیر در سطح بین‌المللی در زمینه های آموزش و تحقیق، زبانزد خاص و عام است.

اسپانیا به دلیل اینکه از دانشجویان منتخب بین‌المللی و مهاجر برای پیشرفت دانش کشور خود استفاده می‌کند، در بین ۵ کشور برتر در حوزه تحصیل، قرار گرفته است. همین موضوع موجب شده است که تحصیل پزشکی در اسپانیا به یک پیشنهاد رؤیایی و وسوسه انگیز تبدیل شود.

گروه حرفه ای ما، قبل‌ها مقاله‌ای درباره{ تحصیل در اسپانیا} منتشر کرده بود؛ و حالا در یک مقاله جدید و آموزشی، اطلاعاتی را با موضوع تحصیل پزشکی در اسپانیا و اقامت پس از تحصیل در اسپانیا در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

چرا این کشور برای اقامت پس از تحصیل پزشکی، گزینه مناسبی است؟

برای اینکه با کشور اسپانیا بیشتر آشنا شویم، باید بگوییم که واحد پولی اسپانیا همانند دیگر کشور های اتحادیه اروپا، یورو است. همچنین زبان مورداستفاده و رسمی مردمان این کشور، اسپانیایی می‌باشد.

همان‌گونه که گفته شد، رتبه‌ بالای دانشگاه های این کشور، موجب شده است، تحصیل پزشکی در اسپانیا، مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار گیرد و آن‌ها این کشور را برای تحصیل و اقامت، انتخاب کنند.

این کشور به دلیل نیاز خود به نیروی کار در بیمارستان و درمانگاه، شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا را به صورت ویژه و اهدای حق اقامت و کار برای کسانی که به تحصیل پزشکی در اسپانیا مشغول هستند، تدارک دیده است.

همچنین این کشور عضو شینگن است و می‌توانید در مقاله {ویزای تحصیلی شینگن} اطلاعات بیشتری درباره این موضوع ،کسب کنید.

ویژگی های تحصیلی کشور اسپانیا

همان‌طور که گفته شد، امکانات رفاهی و آموزشی فراوان این کشور، باعث شده است متقاضیان زیادی برای اقامت در این کشور پیدا کند. یکی از روش‌های دریافت اقامت، به مطالعه پرداختن و تحصیل پزشکی در اسپانیا می‌باشد.

در ابتدا باید دقیق تر شرح دهیم و دلایل قانع کننده ای بیاوریم که چرا برای تحصیل و اقامت، این کشور را انتخاب کرده‌ایم:

 • اولین دلیل این است که آموزش و تحصیل پزشکی اسپانیا در سراسر جهان از رتبه بالایی برخورداراست، زیرا که ۵ دانشگاه برتر این کشور، در بین بهترین دانشگاه های دنیا قرارگرفته‌اند؛
 • مورد بعدی را می‌توان به این اشاره کرد که در سال ۲۰۱۵، آموزش و پرورش کشور اسپانیا تصمیم گرفت مقدار دانشجویان خود را با جذب دانشجویان بین‌المللی به مقدار ۲۵ درصد، افزایش دهد و حق اقامت پس از تحصیل را برای آن‌ها، در نظر بگیرد؛
 • در مهم‌ترین بخش از آموزش و تحصیل پزشکی اسپانیا می‌توان به هزینه آن اشاره کرد؛ زیرا نسبت به کشورهای هم‌رده (مانند آمریکا، انگلیس و ایتالیا)، مخارج مورد نیاز برای تحصیل و دریافت اقامت به مراتب کمتر است.

مهم‌ترین دانشگاه های کشور اسپانیا

برای شما در مقاله {دانشگاه های اسپانیا}، بهترین و مهم‌ترین ها را در همه رشته ها، شرح داده بودیم؛ اما حالا می‌خواهیم، چند تا از مهم‌ترین دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا را با شما در میان بگذاریم:

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا چگونه است؟

برای آشنایی با شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا، باید گفت که برای دانشگاه‌های دولتی، شما نیاز به زبان اسپانیایی دارید و باید بتوانید در آزمون ورودی دانشگاه که به زبان رسمی این کشور، یعنی اسپانیایی برگزار می شود، نمره موردنیاز را کسب کنید؛ بنابراین شما برای شرکت در آزمون دانشگاه دولتی و ثبت نام در دانشگاه، نیازمند به مدرک تخصصی زبان اسپانیایی هستید.

هم اکنون در کشور اسپانیا در دانشگاه های دولتی، آموزش هیچ یک از رشته های پزشکی به زبان انگلیسی ارائه نمی شود؛ اما با توجه به اینکه صرف هزینه ها در دانشگاه های این کشور بسیار کمتر از کشورهای انگلیسی زبان است، زحمت دریافت مدرک زبان اسپانیایی، مقرون به صرفه می باشد.

اما از سوی دیگر، دانشگاه های خصوصی این کشور، با سیستم آموزشی فوق‌ العاده پیشرفته و ارائه آن به زبان انگلیسی، توانسته‌اند نظر دانشجویان انگلیسی زبان را جلب کرده و آن ها را در اقصی نقاط جهان به خود جذب کنند.

مدت زمان و دوره تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیلات پزشکی در بیشتر کشور های دنیا و همچنین اسپانیا، در سه مرحله انجام می‌شود:

 • دوره کارشناسی یا پایه؛
 • دوره کارشناسی ارشد و تخصصی؛
 • دوره اموزشی دکترا و عملی در بیمارستان و درمانگاه.

مدارک لازم برای تبت نام در دانشگاه

برای تحصیل در اسپانیا، شما نیازمند مدارکی هستید که از پیش تعیین کرده اند. شما باید مدارک دیپلم را که در کشورتان دریافت کرده اید، به زبان انگلیسی یا اسپانیایی ترجمه کنید. همچنین شما برای تکمیل مدارک خود، نیازمند به مدرک تخصصی زبان اسپانیایی برای دانشگاه های دولتی و برای دانشگاه های خصوصی نیازمند مدرک زبان انگلیسی هستید.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا

در حال حاضر با توجه به قوانین رسمی کشور اسپانیا، شما برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، اجازه گرفتن بورسیه تحصیلی را ندارید؛ زیرا دولت اسپانیا، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی را منع کرده است. اما اگر شما، این مدارک را در کشورتان یا کشور دیگری دریافت نموده اید، در شرایطی که شما، حداقل نمره و معدلی که دانشگاه های اسپانیا تعیین کرده است را داشته باشید، می توانید در مقطع دکترا ،درخواست بورسیه تحصیلی این کشور را بدهید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دندان پزشکی که یکی از رشته های جذاب و پردرآمد پزشکی محسوب می شود؛ در حول محور دهان و دندان می‌چرخد.

همان‌طور که قبلاً گفته شد، اسپانیا دانشگاه های فوق پیشرفته‌ای در زمینه پزشکی و دندان پزشکی دارد که شما می توانید رشته دندان پزشکی را انتخاب کرده و مشغول به تحصیل شوید.

برای توضیح کامل‌تر، باید به شما بگوییم دانشجویان بین المللی که می خواهند برای تحصیل دندانپزشکی درکشور اسپانیا را انتخاب کنند، شهرهای مادرید، بارسلونا، والنسیا و گرانادا گزینه های مناسبی می باشند. شما می توانید از میان این شهرها، چندین دانشگاه را برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا انتخاب کنید. در ادامه به شرح سه تا از مهم ترین دانشگاه های دندان پزشکی می پردازیم:

 • دانشگاه کاردینال هررا: این دانشگاه خصوصی که در شهر والنسیا واقع شده است و در دهه ۱۹۷۰ به عضویت علوم پزشکی والنسیا و اسپانیا درآمده است. این دانشگاه در کنار دانشکده های علوم انسانی، دامپزشکی، حقوق و تجارت، دارای دندان پزشکی نیز می باشد و انتخاب و مقصد مناسبی برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا است؛

دانشگاه Universidad Europea: این دانشگاه با داشتن دو شعبه در مادرید و والنسیا مقصد بسیاری از دانشجویان بومی و بین‌المللی می باشد. شما می توانید ،رشته های روانشناسی و دندان پزشکی را زیر نظر تیمی از اساتید حرفه‌ای و تجهیزات مدرن به تربیت، آموزش و تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا مشغول شوید؛

 • دانشگاه بین‌المللی کاتالونیا: این دانشگاه که در بارسلونا قرار گرفته است. به طور حرفه ای و تخصصی به تدریس و آموزش رشته دندان پزشکی می پردازد. شما می‌توانید با ارائه مدرک تخصصی زبان انگلیسی به تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا، واقع در شهر بارسلونا مشغول شوید.

قبل از اینکه به سراغ دیگر اطلاعات موردنیاز شما برای تحصیل پزشکی در اسپانیا برویم؛ چکیده مطالبی که گفته شد را در اختیار شما عزیزان، که همراه تیم طاهر خانی  هستید، در نظر گرفته ایم:

 • زبان رسمی کشور اسپانیا، اسپانیایی است و واحد پول آن، یورو می باشد؛
 • مطالب درسی در دانشگاه دولتی به زبان اسپانیایی تدریس می‌شود ولی در دانشگاه خصوصی تدریس به صورت انگلیسی نیز، امکان پذیر است که برای دانشگاه دولتی نیازمند به مدرک تخصصی زبان اسپانیایی دارید اما برای دانشگاه خصوصی، مدرک تخصصی زبان انگلیسی، قابل‌قبول است؛
 • طول دوره پزشکی ۶ تا ۷ سال و در رشته دندان پزشکی ۵ تا ۶ سال می باشد؛
 • امکان تحصیل به صورت بورسیه برای دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، امکان پذیر نیست اما برای دوره دکترا بلامانع است.

هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا

با توجه به اینکه به شما گفتیم که هزینه تحصیل در اسپانیا به مراتب کمتر از کشورهای هم‌رده خود است. باید شما را با هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا آشنا کنیم.

همان‌گونه که می دانید صرف هزینه برای دانشگاه های دولتی و خصوصی کاملاً متفاوت است؛

در دانشگاه های دولتی شما در سال، باید چیزی حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو بپردازید که این مقدار شهریه حتی برای رشته های فوق‌العاده سختی همچون پزشکی نیز، صادق است؛ اما در دانشگاه های خصوصی مقدار هزینه ها نسبت به دانشگاه دولتی بسیار بالاتر می باشد و شما برای هر سال از تحصیل خود، بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، باید چیزی در حدود ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار یورو برای آموزش، پرداخت کنید.

اما نباید فراموش کنید که برای تحصیل پزشکی در اسپانیا، نیازمند مسکن و خوردوخوراک می باشید. به طور میانگین، بسته به شهر مورد نظر برای اجاره آپارتمان، چیزی حدود ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو و مقدار خوردوخوراک، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو به صورت ماهیانه تخمین زده شده است. شما می توانید برای محاسبه دقیق هزینه ها به مقاله {هزینه تحصیل در اسپانیا }مراجعه فرمایید.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

به دلیل شرایط ویژه ای که دولت اسپانیا برای پزشکان و دندانپزشکان در نظر گرفته است؛ می‌توان گفت در صورتی که شما بتوانید از دانشگاه های اسپانیا فارغ التحصیل شوید و علاقه‌مند به ماندن در این کشور و اخذ اقامت را داشته باشید، می توانید برای کار درخواست دهید و کارت اقامت خود را مانند اکثر کشور های دنیا به مدت یک سال تمدید کنید. در صورت موفق بودن در این امر و مشغول به کار شدن توسط کارفرما یا مدیر، در یک بیمارستان یا مراکز درمانی دولتی یا خصوصی و معرفی شدن به دولت اسپانیا، می‌توانید تا پایان دوره قرارداد خود با کارفرمایتان در خاک این کشور، حضور داشته باشید.

در صورتی که به مدت ۱۰ سال مداوم، اقامت کاری خود را تمدید کنید و با رعایت قوانین اسپانیا و پرداخت مالیات، در ۵ سال نخست می توانید درخواست اقامت دائم خود را به دولت اسپانیا ارائه دهید و در آزمون شهروندی شرکت کنید. در صورت قبولی باید طبق قانون اسپانیا از تابعیت کشور قبلی خود انصراف داده تا مشکلی برای دریافت اقامت دائم کشور اسپانیا پیش نیاید.در این مرحله شما باید ۵ سال دیگر را در این کشور حضور پیدا کرده و مشغول به کار باشید زیرا این کار برای اتمام دوره ۱۰ ساله که بتوانید همانند شهروند عادی اسپانیا ،کیفیت زندگی کامل کشور را از دولت دریافت کنید، لازم است. همچنین دولت اسپانیا برای پزشکان و دندانپزشکان شرایطی را مهیا کرده است که با یادگیری زبان اسپانیایی، می توانند به کار کردن در این کشور مشغول شوند. همین موضوع نیز باعث مهاجرت دندانپزشکان به اسپانیا شده است.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات موردنیاز شما برای تحصیل پزشکی اسپانیا و اقامت در این کشور را شرح دهیم، همچنین برای آشنایی بیشتر درباره مهاجرت به اروپا می‌توانید به مقاله {کشورهای اتحادیه اروپا برای مهاجرت} که از پیش برای شما مهیا شده است مراجعه کرده و در صورت سؤال و نیاز به مشاوره تخصصی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم