اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های جهان را دارید و یا می‌خواهید اقامت یک کشور اروپایی را داشته باشید، تحصیل در پرتغال یکی از راه‌های مطمئن برای شما است. دانشگاه های پرتغال شهرت زیادی در جوامع آموزشی و دانشگاهی دارند. همچنین آن‌ها با قبول مدارک معتبر کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا برای محصلان باهوش، مهاجرانی را که استعداد و توانایی کمک به این کشور در زمینه‌های مختلف را دارند، جذب می‌کنند و در بستری امن و آکادمیک ،آن‌ها را پرورش می‌دهند . در صورت تمایل می توانید از میان رقابتی‌ترین رشته‌ها از بین بهترین دانشگاه های پرتغال انتخاب خوبی داشته باشید. در ادامه به بررسی چندی از این دانشگاه‌ها و شرایط تحصیلی آن‌ها می‌پردازیم.

چرا باید دانشگاه های پرتغال را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

پرتغال با داشتن سابقه طولانی در دانشگاه های فوق العاده ،دارای قدیمی ترین دانشگاه جهان که دانشگاه کویمبرا پرتغال نام دارد ، سیستم آموزش عالی پرتغال که باعث شده در اولین دوره از رتبه‌بندی QS‌ (معتبرترین لیست دانشگاه‌های جهان بر اساس کیفیت تحصیلی آن‌ها که سالانه توسط سازمانQuacquarelli Symonds  ارائه می‌شود) در رتبه ۳۵ بهترین جهان قرار گرفت. همچنین دارای دانشگاه های فوق العاده پزشکی می باشد که می توانید در قسمت تحصیل پزشکی در پرتغال اطلاعات لازم را بدست آورید.

علاوه بر دانشگاه‌های فوق العاده ، پرتغال میزبان تعدادی از پلی تکنیک‌های معتبر است. تفاوت اصلی این دو در این است که تمرکز دانشگاه های پرتغال بیشتر بر تحقیقات آکادمیک است ، در حالی که دوره‌های پلی تکنیک بیشتر بر روی آماده سازی دانشجویان ، برای یک مسیر شغلی خاص متمرکز هستند. برخی از رشته‌ها فقط مختص به دانشگاه یا پلی تکنیک می‌باشند ، اما رشته‌های زیادی نیز وجود دارد که مدارک معتبر آن توسط هردوی این مراکز عرضه می‌شود. به عنوان مثال ، هم دانشگاه ها و هم پلی تکنیک ها مدارکی در رشته های مهندسی ، مدیریت و علوم انسانی ارائه می دهند.

از سال ۲۰۰۶ ، دانشگاه های پرتغال ، فرایند بولونیا (Bologna Process) را در سرتاسر دانشگاه ها و پلی تکنیک های خود ،انتخاب کرده اند ، روند اصلاحات اروپایی که هدف آن ایجاد یک ساختار مشترک برای آموزش عالی در سراسر اروپا است. مطابق با این ساختار ، دانشگاه های پرتغال در سه سطح، مدرک ارائه می دهند. این سه مرحله عبارت هستند از:

  • سطح لیسانس یاlicenciatura ، که سه تا چهار سال طول میکشد؛
  • سطح کارشناسی ارشد یا mestrado ، که یک یا دو سال ادامه می یابد؛
  • سطح دکترا یاduotoramento، که به طور معمول سه سال طول می‌کشد.

بیشتر دوره ها – به ویژه در سطح کارشناسی – در دانشگاه های پرتغال ، به زبان پرتغالی تدریس می شود. در مقطع تحصیلات تکمیلی ، آموزش از طریق زبان انگلیسی امکان پذیر است ؛ اما قطعاً صحبت به زبان ملی این کشور یک مهارت مورد نیاز برای شما است؛زیرا پرتغال، کشوری نیست که بتوانید روی انگلیسی حرف زدن تمام مردمانش حساب باز کنید.

برترین دانشگاه های پرتغال

با اینکه کلیت سیستم تحصیلی پرتغال بسیار قابل اطمینان و حرفه‌ای می‌باشد، دانشگاه های معروفی همانند دانشگاه کویمبرا پرتغال هستند که در میان دانشگاه های پرتغال بیشتر از بقیه می‌درخشند. می‌خواهیم برخی از آن ها را با شما آشنا کنیم تا بتوانید در صورت قصد تحصیل در پرتغال، بهترین انتخاب‌ را داشته باشید.

دانشگاه پورتو Porto

دانشگاه دولتی پورتو ، رتبه ۳۰۱، را در بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ را به دست آورده و در شهر پورتو واقع است. این انجمن در سال ۱۹۱۱ تأسیس شد و دارای جامعه‌ای گسترده با بیش از سی و یک هزار دانشجو ازجمله حدود ۳۲۸۰ دانشجوی بین‌المللی است. با گسترش و توسعه علم ، دانشگاه پورتو تحقیقات گسترده ای را انجام داده است. ازجمله شناخته‌شده‌ترین مراکز تحقیقاتی این دانشگاه، می‌توان به مرکز زیست‌شناسی مولکولی و سلولی ، مرکز آسیب‌شناسی و ایمنی‌شناسی مولکولی و موسسه تحقیقاتی سیستم های رایانه ای اشاره کرد.

دانشگاه لیسبون Lisbon

دانشگاه لیسبون با رتبه سیصد و پنجمِ بهترین دانشگاه جهان، در سال ۲۰۱۸ ، بزرگ‌ترین دانشگاه در میان دانشگاه های پرتغال است که بیش از ۴۷۰۰۰ دانشجو در ۱۸ دانشکده در آن تحصیل می‌کنند. این دانشگاه با ادغام دانشگاه فنی سابق لیسبون (UTL) و دانشگاه لیسبون (UL)، در سال ۲۰۱۳ شکل گرفت. اما تاریخچه آن به قبل‌تر بازمی‌گردد. دانشگاه اصلی لیسبون در سال ۱۹۱۱ تأسیس شد. این دانشگاه در حال حاضر در چندین رشته خود، در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهانی قرار دارد(طبق سیستم رده‌بندی رشته QS در سال ۲۰۱۷). رشته‌های برتر این دانشگاه ، شامل هنر و طراحی ، مهندسی معدن و جغرافیا هستند.

دانشگاه کویمبرا Coimbra

دانشگاه کویمبرا پرتغال در شهر کویمبرا واقع شده است این شهر به شهر دانشگاهی کشور پرتغال معروف است

کویمبرا که به دلیل سنت های فرهنگی و گنجینه های هنری خود مورد توجه قرار گرفته بود ، مدتها پایتخت علمی پرتغال بود و همچنان یکی از زیبا ترین شهرهای آن است.  جالب است بدانید شهر کویمبرا ۲۰۰۰ سال قدمت تاریخی دارد.

مرکز آموزشی معروف این شهر ، دانشگاه کویمبرا پرتغال نام دارد که به عنوان یک نشان ملی شناخته می شود ؛ همچنین در سال ۱۲۹۰ تأسیس شد که یکی از قدیمی ترین مراکز آموزشی جهان و قدیمی ترین آن ها در تمام پرتغال است ؛ دارای رتبه ۴۰۱ در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS و واقع در شهر کویمبرا (پایتخت سابق پرتغال) ، از ویژگی های دانشگاه کویمبرا پرتغال است. دانشگاه کویمبرا پرتغال دارای تعداد زیادی دانشجویان بین‌المللی است و می‌توان گفت در میان مراکز آموزشی پرتغال بیشترین پذیرش دانشجویان بین‌المللی را دارد. رشته ها در دانشگاه کویمبرا پرتغال در دانشکده های مختلف تقسیم می‌شوند ، كه شامل موضوعات STEM (علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات) و همچنین هنر و علوم انسانی است.

دانشگاه کویمبرا پرتغال شامل سه دانشکده است که بیش از ۲۱۰۰۰ دانشجو و ۱۵۰۰ استاد و محقق  در آن جا مشغول تربیت و تعلیم با سطح بسیار بالایی هستند.

دانشگاه کویمبرا پرتغال به دلیل فوق العاده بودن در امور تدریس و آموزش  باعث توجه دانشجویان زیادی از سراسر جهان به خصوص ایران شده است .شما می توانید با مراجعه به مقاله هزینه زندگی در پرتغال با شرایط مهاجرت به این کشور بیشتر آشنا شوید.

دانشگاه کاتولیک پرتغال CATHOLIC UNIVERSITY OF PORTUGAL

دانشگاه کاتولیک پرتغال ، معروف به UCP یا “Católica” ، همانند دانشگاه کویمبرا پرتغال لقب اولین ها را با خود دارد؛ که اولین دانشگاه مدرن این کشور است که توسط دولت تأسیس نشده. این دانشگاه در ابتدا به عنوان دانشکده فلسفه در براگا در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد. سه سال بعد ، این دانشگاه به پایتخت لیسبون انتقال داده شد ، و توانست به عنوان بخشی از توافق‌نامه بین کلیسای کاتولیک و دولت پرتغال ، وضعیت رسمی دریافت کند.

از آن زمان UCP دارای دو شعبه دیگر در شهر های پورتو و ویزیو شده است. و به عنوان یک موسسه عمومی ، غیر دولتی ، هنوز در میان بهترین دانشگاه‌های پرتقال قرار دارد که امری نسبتاً منحصربه‌فرد است.

در مجموع ، حدود ۱۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و بیش از ۱۰۰۰ کارمند آموزشی در آن فعالیت دارند. دانشکده ها شامل اقتصاد، علوم تربیتی، هنر، علوم انسانی و همچنین علوم زیستی و مهندسی زیستی هستند. در حال حاضر این دانشگاه ۱۳ رشته کارشناسی ، ۱۸ رشته  کارشناسی ارشد و چهار رشته دکترا، مدرک ارائه می دهد.

دانشگاه آویرو Averio

دانشگاه آویرو (Aveiro) یک بنیاد عمومی تحت قانون خصوصی است که هدف آن کمک و توسعه آموزش ، تحصیلات تکمیلی ، تحقیق و همکاری با جامعه علمی است. آویرو یکی از ۱۴ دانشگاه دولتی پرتغال است و یکی از بهترین دانشگاه های پرتغال به حساب می‌آید. این دانشگاه در سال ۱۹۷۳ تأسیس شد. امروزه آویرو به عنوان یکی از نوآورترین دانشگاه های پرتغال ، از نظر کیفیت آموزش و تحقیق و همکاری با تجارت منطقه‌ای و ملی به طور گسترده ای شناخته شده است.

بخش های مختلف آن، شامل دانشکده‌ها (۱۶ بخش) و پلی تکنیک (۴ بخش) می‌ باشد که باعث پیشرفت تبادل دانش و فناوری متقابل بین زمینه های عملی و آکادمیک می شود. این ساختار نیز باعث ایجاد یک همکاری مفید بین آموزش و تحقیقات هم شده است ، که دلیلی بر تأکید این دانشگاه در پیشگام بودن در اصول تدریس است. این ساختار باعث به وجود آمدن نظمی فوق‌العاده میان دانشجویان و رشته ها شده است

سخن پایانی

این لیست تنها تعدادی از دانشگاههای پرتغال را در خود جای داده، پرتغال دارای دانشگاههایی با رتبه های بالا و کیفیت اموزشی مناسب می باشد. شما نیز می توانیدبا تماس با مشاوران ما از ادامه تحصیل ارزان و امکان اخذ پاسپورت بعد از تحصیل در این دانشگاه ها بهره مند گردید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم