تحصیل در لهستان

 

چرا تحصیل در لهستان

برای کیفیت بالای سیستم آموزشی لهستان

سیستم آموزشی دانشگاهی لهستان دارای سابقه ۶۵۰ سال آموزش متخصصان با سابقه است. این امر نه تنها برای لهستان، بلکه برای بسیاری از کشورها در سرتاسر جهان سود به همراه داشت، جایی که لهستانی‌ ها حرفه‌ گرایی و روحیه نوآوری خود را به ارمغان آوردند. چند نمونه می خواهید؟ ایگناسی دومیکو تحقیقات زمین شناسی را در قرن نوزدهم شیلی تأسیس کرد. بین سال‌های ۱۸۷۲ و ۱۸۷۶ ارنست مالینوفسکی مرتفع‌ ترین راه‌ آهن جهان را در پرو ساخت. برونیسلاو مالینوفسکی خالق انسان شناسی مدرن بود. ده جایزه نوبل به هنرمندان، دانشمندان و دیگر شخصیت های عمومی لهستانی تعلق گرفت. ماریا اسکلودوسکا کوری یکی از چهار برنده ای است که دو بار جایزه دریافت کرده است.

سنت های آکادمیک لهستان به قرن چهاردهم باز می گردد. دانشگاه Jagiellonian در کراکوف در سال ۱۳۶۴ به عنوان دومین دانشگاه در اروپای مرکزی تاسیس شد. دانشگاه های امروزی لهستان سنت های باشکوه پیشینیان خود را ادامه می دهند. به عنوان مثال، دانشگاه ورشو در رتبه بندی Top Coder بین المللی IT در رتبه اول قرار دارد.

متخصصان لهستانی در همه حرفه ها توسط استخدام کنندگان در سراسر جهان بسیار قدردانی می شوند. به‌ویژه پزشکان، مهندسان، معماران و متخصصان فناوری اطلاعات لهستانی مورد تحسین قرار می ‌گیرند، اما سایر فارغ‌ التحصیلان لهستانی نیز آمادگی کامل برای رقابت در بازار کار جهانی را دارند.

کیفیت این سیستم توسط کمیته اعتباربخشی دولتی، که تمام موسسات آموزش عالی لهستان را نظارت می کند، تضمین می شود. بر اساس نتایج کنترل آن، بیش از ۸۰ درصد از دانشگاه های لهستان دارای رتبه های برجسته و خوبی هستند.

برای هزینه های کم تحصیل و زندگی

اگرچه لهستان روند توسعه سریع اقتصادی را پشت سر می گذارد، اما هزینه زندگی هنوز به طور قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا است. مبلغ کل ۲۰۰-۵۰۰ یورو برای تامین هزینه اولیه اقامت، غذا و حمل و نقل کافی است. هزینه سرگرمی و شرکت در رویدادهای فرهنگی نیز بسیار کمتر از میانگین اتحادیه اروپا است. هزینه پایه مطالعات نیز بسیار رقابتی است. میانگین حداقل نرخ حدود ۲۰۰۰-۵۰۰۰ یورو در سال است (بسته به رشته تحصیلی) که چند برابر کمتر از میانگین اتحادیه اروپا است.

برای سطح بالایی از امنیت شخصی

لهستان بسیار امن تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است. حتی کشورهای شمال اروپا که به عنوان بسیار امن در نظر گرفته می شوند، نرخ جرم و جنایت بسیار بالاتری نسبت به لهستان دارند. اینجا برای دانشجویان بین المللی از هر نژاد، عقیده و خاستگاه کاملاً ایمن است.

برای ارائه فرهنگ و سرگرمی برجسته

فرهنگ لهستان به دلیل میراث تاریخی و دستاوردهای کنونی در جهان به خوبی شناخته شده است. پنج نویسنده لهستانی جایزه نوبل دریافت کردند. آهنگسازان تاریخی مانند کارول شیمانوفسکی، فریدریک شوپن و ایگناسی پادروسکی و آهنگسازان کنونی مانند هنریک گورکی، ویتولد لوتوسلاوسکی یا کریستوف پندرسکی فصل های جدیدی در تاریخ موسیقی نوشتند. برندگان جایزه اسکار آندری وایدا، یانوش کامینسکی، رومن پولانسکی، برنده نخل طلایی کریستوف کیشلوفسکی و بسیاری دیگر از هنرمندان صنعت فیلم در سراسر جهان شناخته شده هستند. موسسات فرهنگی لهستان سرگرمی های با کیفیت بالا را برای همه سلیقه ها فراهم می کنند. تعداد فستیوال‌ ها، نمایشگاه‌ های کتاب، کنسرت ‌ها و دیگر انواع سرگرمی‌ ها بسیار زیاد است. همچنین چیزی برای طرفداران ورزش وجود دارد. در سال ۲۰۱۲ لهستان میزبان مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا یوفا بود. یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی در جهان هزاران طرفدار را از سراسر اروپا جذب خواهد کرد.

مدارکی که در لهستان ارائه می شود

 • لیسانس (BA, Licencjat)

پس از اتمام تحصیلات ۳-۳،۵ ساله کالج فنی و حرفه ای به دست آمده است

 • لیسانس (اینژینیر)

پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی ۳،۵-۴ ساله در علوم فنی، کشاورزی و اقتصاد به دست آمد.

 • کارشناسی ارشد 

مدارک معادل: کارشناسی ارشد هنر، مهندس ارشد، مهندس معمار ارشد، پزشک واجد شرایط، جراح دندانپزشک یا دامپزشک. پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی یکنواخت ۵-۶ ساله اعطا می شود. همچنین ممکن است مدرک کارشناسی ارشد پس از اتمام تحصیلات تکمیلی ۲ تا ۲٫۵ ساله در مقطع کارشناسی ارشد که ممکن است توسط افراد دارای دیپلم کالج گرفته شود، اخذ شود.

 • دکتر (PHD)

مدرکی که به کسانی اعطا می شود که در آزمون دکتری قبول شده و از پایان نامه خود با موفقیت دفاع کنند. برای واجد شرایط بودن برای مدرک دانشگاهی دکتر باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن را داشته باشید.

 • شرایط ثبت نام

الزامات به تصمیم دانشگاه خاص بستگی دارد و باید در وب سایت دانشگاه مورد نظر شما تأیید شود. معمولاً پر کردن یک فرم درخواست، و ضمیمه کردن کارنامه نتایج دبیرستان (یا کالج/دانشگاه) و همچنین مدارک مهارت انگلیسی (معمولاً نتایج تافل) ضروری است. برخی از دانشگاه ها به توصیه نامه، مقاله های شخصی و سایر مدارک نیاز دارند که در وب سایت آنها ذکر شده باشد. مدارس هنر، و همچنین برخی از بخش ‌های تربیت بدنی، و تعداد کمی دیگر، آزمون ‌های استعداد بیشتری را برگزار می ‌کنند.

 • تضمین کیفیت

کمیته اعتباربخشی دولتی لهستان مسئول نظارت و کنترل استانداردهای آموزشی در مؤسسات آموزش عالی لهستان است. این کمیته با دفاتر اعتباربخشی در سایر کشورها همکاری می کند. برای اطلاعات بیشتر به: www.pka.edu.pl مراجعه کنید

 • به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی

تمامی مقررات مربوط به اعتبار مدارک، و فهرست کشورهایی که توافقنامه به رسمیت شناختن دیپلم ها را با لهستان امضا کرده اند، در صفحه وب دفتر تشخیص دانشگاهی و تبادل بین المللی (www.buwiwm.edu.pl) موجود است. .

 • سال تحصیلی

سال تحصیلی به دو بخش تقسیم می شود: ترم پاییز (اکتبر تا اواسط فوریه) و ترم بهار (اواسط فوریه تا ژوئن). هر یک از آنها با دوره امتحان به پایان می رسد. تدریس در قالب سخنرانی، کلاس، سمینار، کلاس آزمایشگاهی و گروه بحث ارائه می شود.

 • امتحانات

برای تکمیل موفقیت آمیز یک ترم، دانش آموز باید برای تمام امتحانات نمره قبولی دریافت کند. رایج ترین مقیاس درجه بندی شامل نمرات زیر است: خیلی خوب (۵)، خوب مثبت (۴،۵)، خوب (۴)، رضایت بخش مثبت (۳،۵)، رضایت بخش (۳)، ناموفق (۲). تحت سیستم انتقال اعتبار اروپا، تعداد معینی از واحدها مستقل از نمره های دریافت شده در امتحانات به یک موضوع معین اختصاص می یابد.

 • سیستم لهستانی در منطقه آموزش عالی اروپا

لهستان اعلامیه بولونیا را با هدف ایجاد منطقه اروپایی آموزش عالی امضا کرده است. مؤسسات آموزش عالی در لهستان سیستم ECTS  (سیستم انتقال اعتبار اروپایی) را اجرا کرده اند. آنها همچنین درگیر مبادله بین ‌المللی دانش‌آموزان بر اساس فعالیت ‌های مدارس و برنامه‌ هایی مانند سقراط/اراسموس هستند. مکمل دیپلم به رسمیت شناختن بین المللی تحصیلات تکمیل شده و مدارک تحصیلی را تسهیل می کند.

هزینه های تحصیل

تحصیلات تمام وقت به زبان لهستانی در موسسات آموزش عالی دولتی برای دانشجویان لهستانی و خارجیانی که تحصیلات خود را در لهستان با شرایطی که برای شهروندان لهستانی قابل اجرا است شروع می کنند رایگان است. این شامل شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و دانشجویانی که دارای منشور لهستانی هستند (Karta) می شود. 

سایر اتباع خارجی ملزم به پرداخت شهریه هایی هستند که به طور متوسط ​​به شرح زیر است:

 • ۲۰۰۰ یورو در سال برای مطالعات دوره اول، دوم و طولانی،
 • ۳۰۰۰ یورو در سال برای دوره های کارآموزی در مقطع دکتری، فوق لیسانس و فوق لیسانس پزشکی و همچنین دوره های کارآموزی علمی، هنری، تخصصی و فوق دکتری،
 • ۳۰۰۰ یورو در سال برای دوره های حرفه ای و کارآموزی،
 • ۲۰۰۰ یورو در سال برای دوره مقدماتی زبان لهستانی برای شروع تحصیل به زبان لهستانی

هزینه ها در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی توسط خود موسسه تعیین می شود. هزینه های تحصیل از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در سال متغیر است و به موسسه و برنامه تحصیلی بستگی دارد. برای برنامه های MBA هزینه شما حدود ۸۰۰۰-۱۲۰۰۰ یورو در سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم