دانشگاه‌های انگلستان

بهترین دانشگاه‌های انگلیس کدامند؟ اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های انگلستان درس بخوانید کدام دانشگاه‌ها را باید در نظر بگیرید؟

در این مقاله به بررسی بهترین دانشگاه های انگلستان و پنج دانشگاه برتر بر اساس رتبه بندی دانشگاه های انگلستان می‌پردازیم.

از بین دانشگاه ‌های برتر انگلستان، حدود ۲۰ دانشگاه در لندن هستند، از جمله موسسات شناخته شده‌ای مانند کالج امپریال لندن و UCL و دانشگاه‌هایی که اخیراً تاسیس شده مانند دانشگاه وست مینستر و دانشگاه گرینویچ.

انتخاب دانشگاه در انگلستان

بیش از ۱۵۰ موسسه آموزش عالی در انگلستان وجود دارد

 که شمار زیادی از آنها در رتبه‌های عالی بین‌المللی قرار دارند، اما این که چگونه باید از بین آن‌ها یکی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد مسئله مهمی است که خیلی از دانشجویان بین المللی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

نکته مهمی که هر دانشجو باید به آن توجه کند این است که قبل از اینکه درخواست را برای دانشگاه ارسال کند تمام ویژگی ها و اطلاعات مربوط به آن دانشگاه را با جزئیات بداند.

عوامل مهمی که باید هنگام انتخاب دانشگاه در انگلستان در نظر بگیرد عبارتند از:

  • رتبه‌بندی دانشگاه
  • محل دانشگاه
  • هزینه‌های زندگی
  • رضایت دانشجویان
  • درصد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه
  • رتبه‌بندی تحقیقات دانشگاه

در صورت تمایل به تحصیل و زندگی در انگلستان پیشنهاد می‌کنم مقاله شرایط زندگی در انگلستان را مطالعه کنید.

بهترین دانشگاه های انگلیس

۱٫ آکسفورد

دانشگاه آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان و دومین دانشگاه قدیمی دنیاست که شامل ۴۴ دانشکده بیش از ۱۰۰ کتابخانه و حدود ۲۲ هزار نفر دانشجو است که بیش از ۴۰ درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند که از ۱۴۰ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

همانطور که اشاره کردم دانشگاه آکسفورد با بیش از ۱۰۰ کتابخانه بزرگترین سیستم کتابخانه انگلستان را دارد.

از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه آکسفورد می‌توان به بیش از ۱۲۰ مدال آور المپیک، ۲۶ برنده جایزه نوبل، هفت شاعر معروف و ۳۰ نفر از رهبران معاصر دنیا از جمله بیل کلینتون، ایندیرا گاندی و ۲۶ نخست وزیر انگلیس اشاره کرد.

دانشگاه آکسفورد یک دانشگاه مدرن و مبتنی بر تحقیقات و دارای نقاط قوت فراوانی است.

دانشگاه آکسفورد شرایط منحصر به فردی را برای دانشجویان دوره کارشناسی در نظر گرفته است به نام آموزش هفتگی یک به یک، این آموزش به این صورت است که دانشجویان باید یک ساعت در هفته را با یک متخصص در رشته تحصیلی خود سپری کنند و از تجربیات و دانش آن فرد استفاده کنند.

آکسفورد شهری در جنوب انگلستان و فاصله حدوداً ۹۰ دقیقه‌ای با لندن دارد؛ ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد؛ شهر کاملا دانشجویی است و در همه مناطق تخفیف برای دانشجویان وجود دارد.

دفتر بین‌المللی آکسفورد خدمات گسترده‌ای را به متقاضیان و دانشجویان ارائه می‌دهد‌، از جمله مشاوره در مورد سوالات عمومی در مورد تحصیل در دانشگاه آکسفورد، ویزا و مهاجرت، برای زندگی در انگلستان به آن‌ها کمک می‌کند.

۲٫ کمبریج

مانند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج نیز یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه بیش از ۱۹ هزار دانشجو که تقریباً ۴ هزار نفر از دانشجویان آن بین‌المللی و از بیش از ۱۲۰ کشور مختلف هستند و ۹ هزار کارمند را در خود جای داده است؛ ۳۱ دانشکده در این دانشگاه وجود دارد که قدمت برخی از آن‌ها به قرن سیزدهم باز می‌گردد.

کمبریج در حوزه ریاضیات بسیار مشهور است و برخی از مشهورترین دانشمندان ریاضی را پرورش داده است؛ در کل ۱۱۷ برنده جایزه نوبل متعلق به این دانشگاه بودند و ریاضیدانان دانشگاه کمبریج ۱۱ مدال فیلدز را از آن خود کرده‌اند.

این دانشگاه بیش از ۱۰۰ کتابخانه در خود جای داده است که در مجموع بیش از ۱۵ میلیون کتاب در آن‌ها نگهداری می‌شود؛ در این کتابخانه‌ها مجموعه گسترده‌ای از نسخه‌های خطی کتب قرون وسطایی نگهداری می‌شود؛ فقط در کتابخانه اصلی دانشگاه کمبریج، هشت میلیون دارایی وجود دارد؛ این دانشگاه همچنین دارای ۹ موزه هنری، علمی و فرهنگی است که در طول سال برای عموم آزاد است و همچنین یک باغ گیاه شناسی دارد و موزه‌های دانشگاه مجموعه از آثار باستانی و نمونه‌های جانور شناسی را به نمایش می‌گذارند.

این دانشگاه نیز فارغ‌التحصیلان برجسته از افراد معروف دنیا از جمله سیاستمداران، خانواده سلطنتی، ورزشکاران و چهره‌های فرهنگی دارد که میتوان به نیوتون (فیزیکدان ، ریاضیدان)، چارلز داروین (طبیعت شناس)، جان میلتون (شاعر)، استیون هاوکینگ (فیزیکدان) و برتراند راسل (فیلسوف) اشاره کرد.

محل اقامت دانشجویان توسط هر دانشکده به صورت جداگانه ارائه می شود.

کمبریج شهری کوچک حدود ۸۰ کیلومتری شمال لندن است که بخش بزرگی از آن ساختمان‌های کالج‌ها و  دپارتمان‌های دانشگاه است. این شهر نیز مانند آکسفورد شهری دانشجویی است و در تمامی مناطق می‌توان از تخفیفات دانشجویی بهرمند شد.

آنچه تا اینجا خوانده‌ایم:

تا اینجا در رابطه با انتخاب دانشگاه در انگلستان و عوامل مهم که باید هنگام انتخاب دانشگاه در نظر بگیریم آشنا شدیم و از ۵ مورد از بهترین دانشگاه های انگلیس و جهان با رتبه ۱ و ۲ یعنی آکسفورد و کمبریج آشنا شده‌ایم.

در ادامه با بهترین دانشگاه های لندن و انگلستان یعنی کالج امپریال لندن، دانشگاه کالج لندن و دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن نیز آشنا خواهیم شد.

اما پیش از آن که ادامه دهیم توصیه می‌کنم اگر قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارید، مقاله تحصیل پزشکی در انگلستان را مطالعه کنید.

۳٫کالج امپریال لندن

کالج امپریال لندن یک موسسه علمی مستقر در مرکز پایتخت به عنوان یکی از دانشگاه های برتر انگلستان شناخته می شود. نام کالج امپریال لندن به طور دائم در میان بهترین دانشگاه‌های جهان از نظر علمی، فناوری، مهندسی، پزشکی و تجارت قرار دارد.

این دانشگاه اکنون ۱۷ هزار دانشجو و ۸ هزار کارمند دارد؛ دانشجویان بین‌المللی زیادی از ۱۲۵ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه امپریال نیز مانند دانشگاه‌های قبلی علاوه‌بر دانشمندان برتر، مدال‌آوران فیلدز و برندگان جایزه نوبل را تربیت کرده است. این دانشگاه دارای ۱۴ برنده جایزه نوبل از جمله الکساندر فلمینگ، کاشف پنی‌سیلین است.

بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امپریال برای دستیابی به نوآوری‌های چشمگیر در صنعت و تجارت به کار خود ادامه می‌دهند و مورد توجه شرکت‌های بزرگ دنیا قرار می‌گیرند.

کالج امپریال لندن دانشکده‌های مختلفی در لندن دارد که همه دسترسی عالی وسایل به حمل و نقل عمومی دارند.

۴٫ University College London (UCL)

دانشگاه کالج لندن اولین دانشگاه انگلستان بود که فارغ از نژاد و مذهب  و جنسیت دانشجو پذیرفت و اولین دانشگاهی بود که زنان را در شرایط برابر با مردان پذیرفت.

این دانشگاه، به دانشگاه‌هایی است که بیشترین انتخاب در بین دانشجویان داشته همچنین بیشترین فارغ التحصیلان آماده به کار را دارد.

جمعیت دانشجوی این دانشگاه تقریبا از ۳۶ هزار نفر است که بیش از یک سوم این جمعیت از خارج از انگلستان هستند که به طور قابل توجهی از آسیا دانشجو در این دانشگاه حضور دارند از فارغ التحصیلان مشهور این دانشگاه می‌توان به ماهاتما گاندی، الکساندر گراهام بل مخترع تلفن اشاره کرد.

این دانشگاه در طول تاریخ خود با داشتن ۲۹ جایزه نوبل از دانشجویان و کارمندان خود، زادگاه کشفیات علمی قابل توجه بوده است.

این دانشگاه در حال حاضر رده دهم جهان را دارد و از نظر قدرت تحقیقاتی در رتبه بندی دانشگاه‌های انگلستان نیز رتبه برتر را دارد.

کالج دانشگاهی لندن در تلاش برای اطمینان از آزادی و تشویق دانشجویان برای کاوش ایده‌های متنوع‌ از دیدگاه‌های مختلف فرهنگی ضمن کار برای پروژه‌هایی با اهمیت بین‌المللی است.

۵٫ دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن

از بین تمام دانشگاه‌های انگلستان، دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن با بیش از پنجاه درصد دانشجوی بین‌المللی در بین دانشجویان خود، بالاترین میزان دانشجویان بین‌المللی را دارد.

این دانشگاه نقاط قوت بزرگی در زمینه حقوق، اقتصاد، فلسفه و سیاست دارد. در حال حاضر ۲۶ درصد از تمام جوایز نوبل اقتصاد به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه یا شرکت‌های وابسته به آن اعطا می‌شود.

دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن مانند سایر دانشگاه‌های برتر انگلستان معمولاً به استانداردهای بالایی برای پذیرش در دانشگاه نیاز دارد.

چهره‌های برجسته فرهنگی سیاسی و دانشگاهی زیادی از جمله نلسون ماندلا و جورج سوروس در این دانشگاه سخنرانی داشتند.

بیش از ۳۰ رئیس جمهور و سیاستمدار گذشته و معاصر و ۱۶ برنده جایزه نوبل در رشته‌های اقتصاد و ادبیات در این دانشگاه تحصیل یا تدریس کرده‌اند.

دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن امروزه شهرت جهانی دارد و میزبان ۹۶۰۰ دانشجوی تمام وقت از ۱۴۰ کشور دنیا است و در سطح بین‌المللی با دانشگاه‌های کلمبیا در نیویورک، ساینس پو در پاریس، دانشگاه پکن، دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه کیپ تاون همکاری می‌کند.

مقاله پیشنهادی: تحصیل در انگلیس

در این مقاله فقط به پنج مورد از از برترین دانشگاه های انگلستان که جزو ۱۰ دانشگاه برتر دنیا هستند اشاره شد؛ انگلستان دانشگاه‌های زیادی دارد که در رتبه‌های عالی جهانی قرار دارند مناسب دانشجویان بین‌المللی هستند. از طرفی زندگی دانشجویی در انگلستان به خصوص در شهری مثل آکسفورد و کمبریج بسیار مقرون به صرفه و با کیفیت است.

اما باید به این نکته توجه کنید که پیش از هر اقدامی دانشگاه خود را انتخاب کنید و با توجه به شهر و هزینه‌های دانشگاه هزینه‌های زندگی و برآورد کنید سپس اقدام کنید.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در دانشگاه های انگلستان و برآورد هزینه‌ها می‌توانید با کارشناسان ما در استادی پلن تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم