کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی

Work in Germany after graduation

کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی

دانشجویان بین ‌المللی آلمان را مقصد تحصیلی جذابی می‌دانند، عمدتاً به دلیل کیفیت آموزشی که ارائه می‌ کند و همچنین به دلیل طیف وسیعی از فرصت ‌های آن برای پیشرفت تحصیلی، ایجاد یک زندگی با ثبات مالی و یک شغل عالی. تا به امروز تعداد دانشجویان بین المللی در آلمان به بیش از ۴۱۶۴۳۷ نفر رسیده است که این کشور را به یکی از کشورهای مطلوب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است.

 

 

فرصت کار در آلمان در حین تحصیل و پس از تحصیل نیز همان چیزی است که تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را وارد این کشور می کند. در حالی که کسانی که نمی توانند هزینه کامل زندگی در آلمان را به تنهایی پوشش دهند، فرصت کار پاره وقت در طول تحصیل را دارند، کسانی که تمایل به آلمان دارند می توانند پس از فارغ التحصیلی در اینجا بمانند و برای یافتن شغل تلاش کنند. فرصت ها عالی هستند، تنها کاری که لازم است سخت است!

کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا

فارغ التحصیلانی که از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آیند می توانند به محض فارغ التحصیلی بدون نیاز به دریافت مجوز کار در آلمان به دنبال کار باشند. اگر شما از اتحادیه اروپا هستید، مشمول قوانین و مقرراتی مانند فارغ التحصیلان آلمانی خواهید بود، به ویژه از نظر شغل، شرایط کاری و مالیات. هنگام فارغ التحصیلی برای کار در آلمان نیازی به داشتن مجوز کار ندارید، همانطور که برای تحصیل در این کشور مانند دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیازی به داشتن ویزای دانشجویی ندارید.

کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

فارغ التحصیلانی که از کشورهای مبدأ غیر اتحادیه اروپا می آیند می توانند پس از پایان تحصیلات خود با تمدید مجوز اقامت خود تا ۱۸ ماه پس از فارغ التحصیلی در آلمان کار کنند. این ۱۸ ماه به محض اتمام امتحانات پایانی خود شروع می شود، بنابراین بهتر است زمانی که هنوز در دانشگاه هستید یا در ترم آخر تحصیلی خود به دنبال شغل باشید. به خاطر داشته باشید که در طول این ۱۸ ماه، برای تامین مخارج خود تا زمانی که شغل تمام وقت پیدا کنید، می توانید هر شغلی را که می توانید انجام دهید و لزوماً به رشته تحصیلی شما مرتبط نیست.

شما باید با ارائه مدارک زیر برای تمدید مجوز اقامت اقدام کنید:

  • شناسنامه و پاسپورت شخصی
  • مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه آلمان.
  • اثبات منابع مالی
  • گواهی بیمه سلامت.

پس از دریافت مجوز اقامت تمدید شده، می توانید از ۱۸ ماه برای یافتن شغل در آلمان که فکر می کنید مرتبط با رشته تحصیلی شما است استفاده کنید. در طول زمانی که صرف جستجوی شغل می‌کنید، می‌توانید هر کاری را که فکر می‌کنید برای تامین مالی خود ضروری است، انجام دهید.

بعد از یافتن شغل چه کاری باید انجام دهم؟

پس از یافتن شغلی که دوست دارید، با حداقل قرارداد یک ساله، باید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید، که اجازه اقامت اصلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده اند و می خواهم در آلمان بمانم و کار کنم. طبق VisaGuide.World، برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی، متقاضی باید دارای پیش نیازهای خاصی باشد، مانند داشتن مدرک دانشگاهی/کالج و قرارداد کاری با شرکتی در آلمان که حداقل ۵۶۴۰۰ یورو در سال از آن تاریخ پرداخت می کند. در مشاغل دیگر، که در آن کمبود کارگران ماهر وجود دارد، آستانه حقوق کمتر است، تقریباً ۴۳۹۹۲ یورو در سال.

 

 

کارت آبی اتحادیه اروپا یک اجازه اقامت است که معمولا برای یک دوره چهار ساله صادر می شود. با این حال، اگر مدت قرارداد کوتاه‌تر باشد، مقامات آلمانی کارت آبی اتحادیه اروپا را برای آن دوره و سه ماه دیگر صادر خواهند کرد. در صورت برآورده شدن شرایط، کارت قابل تمدید است. پس از ۳۳ ماه اقامت در آلمان، کسانی که دارای کارت آبی اتحادیه اروپا هستند می توانند برای مجوز اقامت اقدام کنند که به آن ها اجازه می دهد به طور دائم در آلمان اقامت کنند.

اقامت در آلمان پس از فارغ التحصیلی

اجازه اقامت یک مجوز اقامت دائم برای افراد بین المللی است که چندین سال در آلمان زندگی کرده اند و به آن ها اجازه زندگی، کار و تحصیل و همچنین آوردن اعضای خانواده به آلمان را می دهد. دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا پس از ۳۳ ماه اقامت در آلمان مجوز اقامت خود را دریافت خواهند کرد، در صورتی که تمام شرایط را داشته باشند (شاغل، پرداخت هزینه، و مهارت های اولیه زبان آلمانی). دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا نیز در صورت داشتن سطح B1 از مهارت زبان آلمانی ممکن است در مدت ۲۱ ماه واجد شرایط دریافت مجوز شوند.

پس از گذراندن ۸ سال در آلمان برای مجوز اقامت، می توانید نیاز به تابعیت داشته باشید (به این معنی که می توانید شهروند آلمان شوید).

آیا پس از بازگشت به کشور خود می توانم در آلمان کار کنم؟

اگر تحصیلات عالی خود را در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین المللی به پایان رسانده اید و پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگشته اید، همچنان می توانید در آلمان شغل پیدا کنید. چیزی که در این مورد نیاز دارید ویزای جستجوی کار است که به شما اجازه می دهد برای یک دوره شش ماهه وارد آلمان شوید و کار پیدا کنید. با این حال، در مقایسه با مجوز اقامت تمدید شده، ویزای جستجوی کار شما را واجد شرایط کار نمی کند در حالی که به دنبال کار تمام وقت هستید، به این معنی که باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد تمکن مالی لازم برای حمایت از خود را دارید.

پس از استخدام با قرارداد حداقل یک ساله، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید.

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان بین المللی در آلمان

با توجه به موقعیت پیشرو آلمان در بزرگترین اقتصادهای جهان، فرصت های شغلی فراوانی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی وجود دارد، بنابراین کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی نباید مشکلی باشد. بسته به رشته تحصیلی خود، می توانید در صنایع متعددی کار کنید، زیرا آلمان خانه هزاران شرکت در همه صنایع است. آینده شغلی خوب است و کارفرمایان دائماً به دنبال افراد ماهر هستند. بهترین کار این است که وقتی هنوز در دانشگاه هستید، در ترم آخر، شروع به جستجوی شغل کنید تا ایده ای در مورد اینکه از کجا شروع کنید، به دنبال چه چیزی باشید و انتظار داشته باشید، و گزینه های شما چیست.

 

 

شما می توانید فرصت های شغلی را در وب سایت های تبلیغات شغلی آنلاین، تابلوهای اعلانات دانشگاه ها یا حتی در وب سایت های شرکت و رسانه های اجتماعی پیدا کنید. اگر قبلاً تنظیمات ترجیحی ایجاد کرده اید، به این معنی که شرکتی وجود دارد که مایلید با آن کار کنید، می توانید به شرکت ایمیل بزنید و بپرسید که آیا موقعیت های شغلی باز موجود است یا اینکه آیا آن ها قصد دارند در آینده استخدام شوند. خوبی در مورد اجازه اقامت تمدید شده پس از تحصیل این است که شما می توانید در هر نوع شغلی در حالی که به دنبال استخدام قراردادی مرتبط با رشته تحصیلی خود هستید، کار کنید.

توصیه: به خاطر داشته باشید که فارغ التحصیلانی که مهارت های زبان آلمانی دارند احتمالاً نسبت به کسانی که مهارت ندارند در اولویت خواهند بود. بنابراین در طول مدت تحصیل در دانشگاه، حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، به مهارت زبان آلمانی خود توجه کنید. دانستن زبان آلمانی نه تنها برای یافتن کار مفید است، بلکه برای دریافت سریعتر مجوز اقامت و همچنین برقراری ارتباط اجتماعی، شبکه سازی و یافتن راه خود در آلمان بدون هیچ مانعی مفید خواهد بود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم