زبان و فرهنگ در لهستان

لهستان کشوری با تاریخ هزار ساله و پیوندهای قوی با سنت هاست که میراث فرهنگی خود را علیرغم تأثیرات جنگ جهانی دوم دست نخورده نگه داشته است. فرهنگ لهستان بخش مهمی از تمدن غرب است که سهم قابل توجهی در زمینه های هنر، موسیقی، فلسفه، ادبیات و علم دارد.

تاریخ فرهنگی لهستان به قرون وسطی باز می گردد. لهستان معاصر با ارزش های صداقت، ایمان (به عنوان یک ملت بسیار مذهبی)، احترام و تمرکز بر خانواده احاطه شده است.

اگر از طرفداران تاریخ هستید و می خواهید دانش خود را در مورد گذشته کشور غنی کنید، بازدید از اردوگاه کار اجباری آشویتس و معادن نمک Wieliczka و Bochnia ضروری است.

 

 

زندگی در لهستان باعث می شود احساس کنید در یک افسانه زندگی می کنید! از کجا شروع کنیم؟ کلیساهای زیرزمینی خیره کننده گدانسک، سرزمین عجایب زمستانی جذاب  Zakopane، شهر رنسانس Zamość یا مرکز تاریخی کراکوف، دومین شهر بزرگ لهستان؟ گزینه ها بی پایان هستند و شما قطعا از سفر در شهرهای لهستان، کاوش در زیبایی و هویت منحصر به فرد آن ها لذت خواهید برد.

ملت لهستان ملتی مترقی و سخت کوش است که به مهمان نوازی توجه ویژه ای دارد، همانطور که در ضرب المثل لهستانی “مهمان در خانه، خدا در خانه” نشان می دهد. برخی از افراد مشهوری که لهستانی ها به آن ها افتخار می کنند عبارتند از فردریک شوپن، پاپ ژان پل دوم، ماری کوری، جان سوم سوبیسکی، رابرت لواندوفسکی، ویسلاوا شیمبورسکا و رومن پولانسکی.

آشپزی لهستانی

غذاهای سنتی لهستانی یک بمب کالری است، اما زمانی که آن را امتحان کنید، مقاومت در برابر آن دشوار خواهد بود! غذاهای لهستانی که ویژگی های مشترکی با غذاهای آلمانی دارند، از ادویه های زیادی استفاده می کنند و اساساً بر اساس گوشت، نان، قارچ، سبزیجات، چغندر، ترشی، کلم ترش و سوسیس هستند.

اولین چیزی که هنگام صحبت در مورد غذاهای لهستانی به ذهن متبادر می شود، بدون شک پیروژی لهستانی است. پیروژی ها کوفته های پر شده با موادی مانند گوشت، سبزیجات، پنیر یا میوه ها هستند. سایر غذاهای مورد علاقه عبارتند از zurek، kotlet schabowy، bigos، oscypek  و  zapiekanka، ساندویچ های بزرگ و خوشمزه غذاهای خیابانی!

 

 

زبان لهستانی

لهستان در شاخص مهارت انگلیسی EF در رتبه شانزدهم قرار دارد و بنابراین، در هنگام اقامت در لهستان هیچ مشکلی برای برقراری ارتباط موثر به زبان انگلیسی نخواهید داشت. از سوی دیگر، یادگیری یک زبان خارجی فواید متعددی دارد و شما را از منطقه راحتی خود خارج می کند و در عین حال شما را قادر می سازد تا با فرهنگ لهستانی آشنا شوید.

زبان لهستانی یکی از سخت ترین زبان ها برای یادگیری است، اما چرا شجاع نباشید و آن را امتحان نکنید؟ مردم لهستانی که قطعا تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، بسیار قدردانی خواهند کرد! لهستانی یک زبان اسلاوی غربی است که بیش از ۵۰ میلیون نفر به آن صحبت می کنند و ششمین زبان رایج اتحادیه اروپا است. الفبای لهستانی از ۳۲ حرف تشکیل شده است و دشواری زبان بر اساس تلفظ پیچیده، سیستم جنسیتی، افعال یا مواردی است که تسلط بر آن ها دشوار است.

اگر زبان لهستانی را بیاموزید، از مزیت درک بهتر اصول زبان های چک، اسلواکی، صربی یا اوکراینی نیز برخوردار خواهید بود زیرا آن ها ویژگی های زبانی مشترکی دارند. علاقه مند؟

دانشگاه ورشو یادگیری زبان لهستانی را ترویج می کند و دانشجویان را از طریق دوره های کوتاه مدت یا بلند مدت برای امتحانات زبان در هر سطحی آماده می کند. علاوه بر این، اگر می‌ خواهید خود را تا بالاترین سطح آزمایش کنید، باید در آزمون‌ های گواهینامه لهستانی به عنوان زبان خارجی شرکت کنید Egzaminy Certyfikatowe z Języka Polskiego jako Obcego)).

 

 

سبک ارتباط در لهستان

لهستانی ها در ارتباط برقرار کردن مستقیم و صریح هستند. آن ها عموماً از بیان نظرات خود دریغ نمی کنند و می توانند کاملاً صادقانه انتقاد کنند. افراد فرهنگ های دیگر ممکن است این تصور را داشته باشند که مردم لهستان صریح یا با اعتماد به نفس هستند. با این حال، در فرهنگ لهستان اعتقاد بر این است که هر چه شخص با کسی مستقیم تر باشد، احترام او بیشتر است. علاوه بر این، طنز و طعنه نقش زیادی در سبک ارتباطی لهستانی دارد.

روابط خانوادگی

لهستانی ها عموماً افرادی دوستانه و فعال هستند که دوست دارند خود را با فعالیت های فوق برنامه، سفرها و گردهمایی های خانوادگی مشغول نگه دارند. احتمالاً یک خانواده صمیمی پیدا خواهید کرد که پدربزرگ و مادربزرگ اغلب در خانه زندگی می کنند. در فرهنگ لهستانی، والدین معمولاً کمی استقلال و مسئولیت به فرزندان خود می دهند. خانواده‌ های لهستانی در اشکال و اندازه‌ های مختلف هستند، برخی زندگی بسیار آرامی دارند، برخی دیگر کاملاً شلوغ هستند و خانه‌ شان پر سر و صدا است. برخی به سفرهای مکرر یا گردش می روند، در حالی که برخی دیگر بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند. هر دو والدین ممکن است بیرون از خانه یا فقط یکی کار کنند. خانواده‌ ها نیز از زمینه‌ های اجتماعی-اقتصادی گوناگونی هستند. خانواده ‌ها معمولاً یکشنبه‌ها برای صرف ناهار با اعضای نزدیک و بزرگ خانواده دور هم جمع می‌ شوند. جامعه لهستانی جوان و تحصیلکرده است و دارای حس قوی ابتکار و خلاقیت است.

تعطیلات

مذهب نقش مهمی در فرهنگ لهستان دارد. لهستان یکی از مذهبی ترین کشورهای اروپایی است که بیشتر جمعیت آن متعلق به کلیسای کاتولیک رومی است. کریسمس و عید پاک دو تعطیلات مهم در لهستان هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم