نحوه درخواست برای تحصیل در آلمان

آلمان یکی از محبوب ‌ترین مقاصد تحصیلی غیرانگلیسی زبان در جهان است و با شهرهای دانشجویی شیک و شهریه ‌های پایین (یا بدون) آن، فهمیدن دلیل آن سخت نیست.

 1. دانشگاه را انتخاب کنید

بنابراین، شما آلمان را به‌ عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور انتخاب کرده‌ اید – اکنون زمان آن است که رشته و دانشگاه مناسب را برای خود انتخاب کنید. سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) پایگاه داده ای از تقریباً ۲۰۰۰ برنامه در دسترس برای جستجو دارد که شامل ۱۳۸۹ برنامه به زبان انگلیسی است.

متأسفانه فرصت های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در حال حاضر نسبتاً محدود است، اگرچه برخی از دوره ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شوند (معمولاً برای دو تا چهار ترم اول با انگلیسی شروع می شوند و سپس به آلمانی تغییر می کنند). این به شما امکان می دهد به زبان انگلیسی تحصیل کنید و در عین حال مهارت خود را در زبان آلمانی بهبود ببخشید، به خصوص که دانشگاه شما ممکن است کلاس های زبان آلمانی ارائه دهد.

همچنین ممکن است بخواهید هنگام تصمیم گیری خود آخرین رتبه بندی دانشگاه های برتر آلمان را در نظر بگیرید یا آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را بر اساس موضوع بررسی کنید تا موسسات برتر آلمانی در رشته خود را بیابید.

 

 

 1. شرایط پذیرش را بررسی کنید

قبل از درخواست، بررسی کنید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه انتخابی شما به رسمیت شناخته شده است. برای تحصیل در آلمان باید یک مدرک معتبر Hochschulzugangsberechtigung (HZB) به معنای «مدرک تحصیلی ورودی آموزش عالی» داشته باشید.

برای دانشجویان آینده لیسانس، دیپلم دبیرستان، گواهی پایان تحصیل یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه معمولاً کافی است و DAAD پایگاه داده ای از اطلاعات در مورد شرایط پذیرش برای کشورهای منتخب دارد. دانش‌ آموزانی که مدارک تحصیلی خارج از اروپا دارند، ممکن است پس از شرکت در یک دوره مقدماتی Studienkolleg مجبور به شرکت در آزمون ورودی Feststellungsprüfung شوند، اگرچه دانش‌ آموزان با پیشرفت عالی ممکن است بتوانند از آن عبور کنند.

همچنین باید الزامات زبان را بررسی کنید. اکثر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و متقاضیان بین المللی باید مدرکی مبنی بر تسلط به زبان آلمانی ارائه دهند. دو آزمون اصلی برای این منظور موجود است: Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ، (DSH  به معنای “امتحان زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه” ) و  TestDaF .

به همین ترتیب، اگر دوره شما به زبان انگلیسی تدریس می شود، مگر اینکه زبان مادری باشید یا قبلاً به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید، باید دانش خود را در این زبان با آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل ثابت کنید. دانشگاه ها معمولاً امتیاز/های مورد نیاز خود را در وب سایت خود اعلام می کنند.

 1. امور مالی خود را مرتب کنید

به منظور برآورده کردن شرایط ویزای دانشجویی، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد سالانه حدود ۸۷۰۰ یورو (حدود ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا) برای پوشش هزینه های زندگی خود دارید یا به آن دسترسی دارید، اگرچه ممکن است بسته به نوع خود نیاز بیشتری داشته باشید. سبک زندگی و عادات خرج کردن (متوسط ​​دانش آموز ۸۵۰ یورو / ۹۷۵ دلار آمریکا در ماه هزینه می کند). هزینه های زندگی نیز بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. طبق نظرسنجی هزینه زندگی مرسر، مونیخ در حال حاضر گران ترین شهر این کشور است.

اگر نگران هزینه ‌ها هستید، بورسیه‌ های تحصیلی برای حمایت از دانشجویانی که در آلمان در سطوح مختلف تحصیلی تحصیل می‌ کنند وجود دارد.

 

 

 1. درخواست کنید!

برای اکثر موضوعات، می توانید مستقیماً به دفتر بین المللی دانشگاه درخواست دهید. از طرف دیگر، می ‌توانید از وب ‌سایت www.uni-assist.de، یک پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین ‌المللی، که توسط سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) اداره می ‌شود، استفاده کنید، اگرچه همه دانشگاه‌ ها از آن استفاده نمی‌ کنند. ممکن است بخواهید برای دوره ها و دانشگاه های متعدد جداگانه درخواست دهید تا شانس خود را برای پذیرش افزایش دهید.

در بسیاری از دانشگاه های آلمان می توان دو بار در سال برای پذیرش درخواست کرد – برای شروع تحصیل در ترم زمستان یا تابستان. به طور کلی، درخواست برای ثبت نام زمستان باید تا ۱۵ جولای و درخواست برای ثبت نام تابستان تا ۱۵ ژانویه انجام شود. با این حال، مهلت های درخواست بین مؤسسات متفاوت است، و همان مؤسسه ممکن است مهلت های متفاوتی برای هر برنامه تعیین کند – حتماً تاریخ های خاص دوره انتخابی خود را به دقت بررسی کنید.

توصیه می‌شود حداقل شش هفته قبل از پایان مهلت، درخواست ‌ها را ارسال کنید تا در صورت کمبود اطلاعات، از زمان اصلاح یا اضافه شدن اطمینان حاصل کنید. تقریباً یک تا دو ماه پس از پایان مهلت، باید انتظار دریافت پذیرش یا رد رسمی را داشته باشید.

مدارک خاص مورد نیاز و فرآیند درخواست توسط هر موسسه تنظیم می شود، اما معمولاً از شما خواسته می شود که ارسال کنید:

 • یک کپی گواهی شده از دیپلم دبیرستان یا مدارک قبلی و سایر مدارک مربوطه به زبان اصلی
 • یک مرور کلی ترجمه شده از ماژول ها و نمرات دوره شما
 • عکس پاسپورت
 • یک کپی از پاسپورت شما (اطلاعات شخصی و صفحه شناسنامه عکس)
 • مدرک مهارت زبان (گواهی آزمون یا معادل آنلاین)
 • همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه درخواست داشته باشید.

برای برخی از رشته ها، محدودیتی در سراسر کشور برای تعداد دانش آموزانی که می توانند ثبت نام کنند وجود دارد. برای این موضوعات (عمدتاً علوم زیستی)، دانشجویان اتحادیه اروپا (به علاوه نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین) باید از طریق بنیاد پذیرش آموزش عالی درخواست دهند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید طبق معمول درخواست دهند.

 1. بیمه درمانی بگیرید

قبل از اینکه کشور خود را ترک کنید باید اطمینان حاصل کنید که بیمه درمانی خریداری کرده اید تا در طول اقامت در آلمان شما را پوشش دهد. این هم قبل از ثبت نام و هم قبل از دریافت ویزای دانشجویی و/یا اجازه اقامت الزامی است. اگر شما مقیم کشوری در اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، باید یک توافقنامه تامین اجتماعی بین کشور شما و آلمان وجود داشته باشد. این بدان معناست که اگر در کشور خود بیمه سلامت عمومی دارید، باید در آلمان نیز تحت پوشش باشید. برای استفاده از این مزیت معمولاً باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) را دریافت کنید (دریافت رایگان).

اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست، انتظار داشته باشید که ماهیانه بین ۸۰ یورو (۹۲ دلار آمریکا) تا ۱۶۰ یورو (۱۷۶ دلار آمریکا) پرداخت کنید. اگر بالای ۳۰ سال دارید، هزینه بالاتر است، و اگر در هنگام شروع دوره خود بیش از ۲۹ سال دارید، فقط می توانید بیمه خصوصی دریافت کنید.

 

 

 1. دریافت ویزای دانشجویی آلمان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان به کشور مبدا شما بستگی دارد. شما می توانید یک نمای کلی از کشورهایی که برای آن ها ویزای دانشجویی لازم است یا نه در وب سایت اداره فدرال امور خارجه بیابید. همچنین برای اطلاع از نحوه دریافت ویزای تحصیلی آلمان و اجازه اقامت می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 1. محل اقامت پیدا کنید

هنگامی که در یک دوره تحصیلی و ویزای دانشجویی خود را به دست آوردید (در صورت وجود)، توصیه می شود که به دنبال محل اقامت باشید، زیرا متأسفانه اکثر دانشگاه های آلمان به دانشجویانی که در حال ثبت نام هستند خوابگاه ارائه نمی دهند. اجاره به احتمال زیاد بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و بسته به قسمتی از کشور که در آن زندگی می کنید متفاوت است. در شهرهای بزرگ در غرب آلمان (مانند دوسلدورف، کلن و غیره) و شهرهای کوچکتر دانشجویی مانند هایدلبرگ و فرایبورگ، باید انتظار داشته باشید کمی بیشتر از زمانی که در شرق آلمان (یعنی برلین) زندگی می کنید، پرداخت کنید.

هنگامی که مکانی برای زندگی پیدا کردید، باید در «دفتر ثبت نام ساکنان»Einwohnermeldeamt)) یا «دفتر شهروندان» Bürgeramt)) ثبت نام کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم