تحصیل پزشکی در آمریکا

این روزها کمتر کسی هست که رؤیای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را در سر نداشته باشد. تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و مطرح جهان، پلی برای پیشرفت در زندگی اجتماعی و مهم‌تر از آن شغل آینده محسوب می‌شود و کسانی که به لحاظ مالی توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند بی‌تردید مایل هستند تا تحصیلات خود را در دانشگاه‌های مطرح دنیا ادامه دهند تا آینده شغلی و زندگی خود را تضمین کنند.

یکی از رشته‌هایی که متقاضیان زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا دارد، رشته‌ی پزشکی است؛ اما رشته‌ی پزشکی شاخه‌های فراوانی دارد که هرکدام به طور مفصلی جای بحث دارند. از تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا گرفته تا تحصیل تخصص دندانپزشکی در آمریکا. چه‌بسا که آقایان و بانوان ایرانی زیادی در این کشور به تحصیل یا طبابت در این زمینه مشغول هستند و آینده‌ی روشنی برای زندگی حرفه‌ای خود ساخته‌اند.

بنابراین اگر قصد تحصیل پزشکی در آمریکا را دارید و به دنبال اطلاعات موثق در این خصوص هستید در ادامه همراه ما باشید. در این مقاله سعی شده تا به روزترین اطلاعات در زمینه‌ی تحصیل رشته‌ی پزشکی در آمریکا ارائه شود تا شما با دانش کافی برای اپلای در دانشگاه‌های آمریکا اقدام کنید.

قبل از اپلای کردن برای تحصیل پزشکی در آمریکا باید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟

اولین قدم برای اپلای و تحصیل پزشکی در آمریکا، داشتن اطلاعات کافی در مورد دانشکده‌های پزشکی، هزینه‌های مربوط به تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا، شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا و هزینه‌ی زندگی در این کشور است.

موضوع مهاجرت با ویزای تحصیلی یا ویزای کار سفری پر چالش است و برای چنین سفری باید همه‌ی جوانب امر را پیش از اقدام به اپلای کردن در نظر گرفته باشید تا با خیال آسوده سفر هیجان‌انگیز خود را آغاز کنید. قدم اول برای اپلای کردن به منظور تحصیل پزشکی در آمریکا رعایت شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا و داشتن نمره‌های بالاست.

بدون داشتن کارنامه‌ی درخشان و نمراتی که نظر استادان پزشکی دانشگاه‌های آمریکا را جلب کند، فرایند مهاجرت و اپلای کردن به‌مراتب دشوارتر خواهد بود و شانس کمتری برای پذیرفته شدن خواهید داشت؛ اما مهم‌تر از آن شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا است.

دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل پزشکی در آمریکا

اگر تصمیمتان برای تحصیل رشته‌ی پزشکی در آمریکا جدی است باید با بهترین دانشکده‌های پزشکی آمریکا آشنا شوید و بر اساس بودجه و معدل خود دانشگاهی که شانس پذیرفتن شما در آن بالاتر است را انتخاب کنید. هر دانشگاهی در هر ایالتی از شهرت خاص برخوردار بوده و البته بسته به شرایط سکونت در آن ایالت و هزینه‌ی سالانه‌ی تحصیل قابل برآورد و تخمین است.

به طور کلی ۱۲۷ دانشکده پزشکی در آمریکا پذیرای دانشجویان است و با تحصیل پزشکی در آن‌ها موفق به کسب درجه‌ی دکترای پزشکی (Doctor of Medicine) یا به‌طور مخفف (MD) خواهید شد؛

بنابراین شما انتخاب‌های زیادی برای تحصیل پزشکی در آمریکا خواهید داشت و هریک از این دانشگاه­ها شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا را با توجه به نیاز خود تعیین می­کنند که بدین معناست که برخی از دانشگاه­ها به دنبال دانشجویان جوان و برخی دیگر به دنبال دانشجویان با تجربه­تر هستند. دانشگاه‌هایی که در ادامه اشاره شده‌اند جز دانشگاه‌های بالا رتبه در رده‌بندی دانشگاه‌های آمریکا قرار دارند:

 • دانشگاه هاروارد (Harvard University)؛
 • دانشگاه استنفورد (Stanford University)؛
 • دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)؛
 • دانشگاه کالیفرنیا (University of California)؛
 • دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)؛
 • دانشگاه واشنگتون در سنت لوئیز (Washington University in St Louis)؛
 • دانشگاه ییل (Yale University)؛
 • دانشگاه کلمبیا (Columbia University)؛
 • دانشگاه دوک (Duke University)؛
 • دانشگاه واشنگتن (University of Washington).

شرایط ورود به دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در آمریکا چگونه است؟

همانطور که گفته شد شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا به منظور تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا برای هر دانشگاهی متفاوت است، بنابراین بهتر است قبل از اقدام به اپلای کردن حتماً شرایط لازم را با دانشگاه مورد نظر خود چک کنید؛ اما به‌طور کلی، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا نیازمند مدرک پایان دوره‌ی ۴ ساله‌ی پزشکی عمومی در یکی از علوم پایه و کسب نمره‌ی قبولی برای آزمون ورودی دانشگاه‌های آمریکا است.

اگر می­خواهید برای تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا وتحصیل دندانپزشکی در آمریکا اقدام کنید و به یک دکتر تبدیل شوید، باید هفت قدم را در طول تحصیل خود به یاد داشته باشید.

 • قدم ۱: در دبیرستان خوب درس بخوانید؛
 • قدم ۲: وارد یک دانشگاه عالی شوید؛
 • قدم ۳: امتحان MCAT را بدهید (و نمره خوبی کسب کنید)؛
 • قدم ۴: درخواست بفرستید و وارد دانشکده پزشکی در آمریکا شوید؛
 • قدم ۵: در دانشکده پزشکی قبول شوید و در درس­های خود قبول شوید تا یک پزشک مجاز شوید؛
 • قدم ۶: تخصص خود را انتخاب کرده و اقامت خود را تکمیل کنید؛
 • قدم ۷: امتحان­های آخر خود را بدهید تا بتوانید به‌طور مستقل کار کنید.

در ادامه می­خواهیم قدم ۱ تا ۳ را که پایه ورود شما به دنیای پزشکی آمریکا هستند را دقیق­تر بررسی کنیم.

قدم ۱: در دبیرستان خوب درس بخوانید

اگر در مورد پزشک شدن جدی هستید و می­خواهید تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا را به صورت جدی دنبال کنید، با تمرکز روی درس‌هایتان در دبیرستان، لطف بزرگی به خودتان می‌کنید؛ زیرا که شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا ایجاب می­کند که هرچه سن شما کم­تر باشد، گرفتن پذیرش نیز آسان­تر است. همان‌طور که گفته شد، این موضوع یک زمینه کاملاً رقابتی بوده، پس بنابراین هرچه زودتر خود را به‌عنوان یک دانش‌آموز عالی از بقیه متمایز کنید تا روند کار در آینده برایتان آسان‌تر شود.

در ادامه چندی از کارهای مهم­تری که باید در دبیرستان انجام دهید را برایتان آماده کرده­ایم:

 • در دوره دبیرستان روی علوم و ریاضیات تمرکز کنید

برای تحقق کلیه اهداف پزشکی در دانشگاه، باید در چندین کلاس علوم و ریاضی شرکت کرده و در آن­ها نمرات خوب کسب کنید. هرسال سعی کنید بر علوم و ریاضی تمرکز بیشتری بگذارید و اگر مدرسه شما به اندازه کافی روی این دروس تمرکز ندارد، از آموزشگاه‌های محبوب ریاضی و علوم استفاده کنید و مدارک معتبر آن­ها را دریافت کنید. همچنین شما باید تلاش کنید تا حد امکان معدلتان را در این کلاس­ها بالا نگه دارید.

این یک مرحله مهم است زیرا شما را به طور مختصر با دانشکده و دانشکده پزشکی آشنا می‌کند. اگر به دوره‌های علوم و ریاضیات در دبیرستان علاقه‌ای نداشته‌اید، بعید است بعداً در دانشگاه از پزشکی از آن‌ها لذت ببرید. از این فرصت به عنوان فرصتی برای تفکر انتقادی درباره اینکه آیا دوست دارید این حرفه را دنبال کنید یا نه استفاده کنید. در خیلی از دانشگاه­های ایران (و سراسر جهان) نمرات و شرایط شما پیش از ورود به دانشگاه بررسی می­شود و اگر عملکرد شما در دبیرستان ضعیف باشد، کارتان برای قبولی در دانشگاه­های خوب سخت­تر خواهد بود.

لازم نیست که دبیرستانی که در آن درس می­خوانید حتماً یک دبیرستان پزشکی باشد اما اگر در رده­بندی ریاضی و پزشکی بالا باشد، قطعاً به نفع شما خواهد بود. اگر می‌خواهید برای تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا اقدام کرده و به یک موسسه خصوصی سطح بالا بروید، برای قبولی در یک مرکز آموزشی باید درخواست‌های خود را با رعایت موارد زیر ارسال کنید:

 • معدل بالا؛
 • نمرات چشمگیر SAT / ACT؛
 • توصیه‌نامه‌های قوی از اساتید و مراکز معتبر؛
 • مقاله‌های شخصی متفکرانه (که برای همه مدارس الزامی نیست).

قدم دوم: ورود به یک دانشگاه عالی پزشکی

پس از ورود به یک دانشکده معتبر، تازه قدم اول را برای ورود به دنیای پزشکی حرفه­ای دانشگاه برداشته­اید و قرار است که با اصول اولیه پزشکی آشنا شوید. در این مرحله بهتر تمام شرایط پیش از پزشکی را برای خود مهیا کنید و اگر شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا را که به جوانان اهمیت ویژه­ای می­دهد رعایت کرده باشید، در این مرحله کارتان آسان می­شود.

اکثر دانشکده‌های پزشکی دانش آموزان را ملزم به گذراندن دوره‌های دوره‌ای در مقطع کارشناسی می‌کنند. این اطمینان می‌دهد که آن‌ها دانش‌بنیادی قوی در ریاضیات و علوم دارند و برای دوره‌های پیشرفته‌تری که باید به عنوان دانشجوی پزشکی بگذرانند آماده خواهند شد. در اینجا کلاس‌های اصلی موردنیاز اکثر دانشکده­های پزشکی برای شما آورده شده:

 • دو ترم زیست شناسی با آزمایشگاه؛
 • دو ترم شیمی معدنی با آزمایشگاه؛
 • دو ترم شیمی آلی با آزمایشگاه؛
 • دو ترم ریاضی (حداقل یک حساب)؛
 • دو ترم فیزیک با آزمایشگاه؛
 • دو ترم انگلیسی (برای آشنایی با زبان انگلیسی).

این رشته­ها همگی مرتبط به پزشکی هستند پس لازم نیست خیلی از هدف اصلی خود دور شوید.

اگر بعداً در دانشگاه تصمیم گرفتید که می‌خواهید به دانشکده پزشکی مراجعه کنید اما می‌دانید که وقت کافی برای پاسخگویی به تمام این شرایط را ندارید، نگران نشوید. این کاملاً معمول است که افراد با گذراندن یک یا دو ترم اضافی در دانشگاه، نیازهای پیش پزشکی را جمع کنند؛ به عبارتی دیگر، اگر مجبور شدید به جای ۸ ترم که تعداد ترم معمول برای اتمام دانشگاه است، ۹ یا حتی ۱۰ ترم بگذرانید، ایرادی ندارد فقط این ملزومات را برای خود مهیا کنید.

 • نمرات خود را بالا نگه دارید

برای تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا باید بدانید که بالا نگه داشتن نمرات در دانشگاه بسیار ضروری است و سعی کنید تا حد امکان میانگین نمراتتان را بالای ۱۷ نگه دارید.

 • ایجاد ارتباط با اساتید و معلم­ها
 • هنگام ارسال رزومه پزشکی خود به چند توصیه‌نامه معتبر از اعضای محترم هیئت‌علمی احتیاج دارید. توسعه روابط با اساتید و مربیان معمولاً با رفتن با حضور مداوم در کلاس­هایشان، شرکت فعالانه در کلاس و استفاده از فرصت‌هایی برای کار در پروژه‌های تحقیقاتی، انجام می­شود. داشتن برخی از تجربه‌های تحقیقاتی زمانی که شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا را رعایت کرده­اید­، در رزومه شما یک مزیت بزرگ برای برنامه‌های کاربردی مدارس پزشکی است، به خصوص اگر می‌توانید یکی یا دو نشریه را راضی کنید که مقاله­های شما را پخش کنند و در آینده خیلی کمکتان خواهد کرد. کارآموزی در یک آزمایشگاه بیولوژی یا شیمی برای دانشکده پزشکی بسیار مفید خواهد بود. برای تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا، شاید مهم­ترین عاملی که می­تواند در پذیرش شما در یک دانشگاه خوب مؤثر باشد، توصیه نامه یکی از اساتید باتجربه دانشگاه است.

دو روش وجود دارد که می‌توانید به عنوان دانشجوی کارشناسی تجربه تحقیق به دست آورید:

 • به‌عنوان دستیار تحقیق (به صورت کارآموزی) در یک آزمایشگاه، دانشگاه یا در یک موسسه تحقیقاتی خارج از دانشگاه کار کنید. به آگهی‌های استخدام دانشگاه­ها نگاهی بیندازید یا در مورد جذب نیروی آزمایشگاه به اساتید خاص بخش خود مراجعه کنید (معمولاً در هر دانشگاه یک یا دو استاد هستند که به دنبال انجام کارهای تحقیقاتی هستند). اگر در طول ترم برای انجام کارهای اضافی وقت ندارید، فرصت­های تابستان را در نظر بگیرید.
 • یک پایان‌نامه کارشناسی را که شامل کارهای تحقیقاتی است، کامل کنید. این معمولاً نیاز به استادی دارد که رسماً شما را به عنوان دانشجوی خود قبول کند. هر موسسه راه و روش خاص خود را برای پایان نامه‌های دوره کارشناسی خواهد داشت، بنابراین اگر به این رشته علاقه‌مند هستید، خود را زودتر برای انجام تحقیقات، آماده کنید.

روش دیگر برای کسب تجربه و آماده کردن رزومه قوی­تر، عضویت در کارهای داوطلبی و اجتماعی است به عنوان مثال پیوستن به یک جامعه یا سازمان حمایت از سلامت عمومی و یا داوطلب شدن برای کار در خانه سالمندان یا انجام سایر روش‌های مراقبت از سالمندان. انجام این کارها علاوه بر قوی کردن رزومه شما، وجه شما به عنوان یک پزشک را نیز افزایش می­دهد.

مرحله ۳: آزمون MCAT را بدهید و نمره مورد نظر را در آن کسب کنید

یکی دیگر از عوامل مؤثر در موفقیت در تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا، شرکت در آزمون پذیرش کالج پزشکی یا MCAT بوده که نشان دهنده آمادگی شما برای ورود به دنیای پزشکی است. به همین دلیل، شرکت و گرفتن نمره خوب در این آزمون بسیار مهم است. لازم به ذکر است که اگر با توجه شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا، در سنین پایین­تر اقدام به شرکت در این آزمون بکنید، توجه بیشتری را از دانشگاه­های خارجی دریافت خواهید کرد.

اکثر دانش آموزان MCAT را در مقطع متوسطه می‌گذرانند. بدون شک این بهترین زمان برای شرکت در آزمون است.زیرا تا این مرحله شما بسیاری از دوره‌های پیش پزشکی خود را گذرانده‌اید و تحصیل در MCAT را برای خود بسیار راحت‌تر کرده‌اید.

امتیازدهی و تدارکات MCAT

در کل، تکمیل MCAT هفت ساعت و نیم طول می‌کشد. بخش‌های این آزمون شامل موارد زیر است:

 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زندگی؛
 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی؛
 • مبانی روان‌شناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار؛
 • مهارت‌های تحلیل انتقادی و استدلال.

هر بخش در بازه زمانی ۱۱۸ تا ۱۳۲ و با نمره متوسط ​​۱۲۵ امتیاز گرفته می‌شود. علاوه بر یک امتیاز کلی، برای هر بخش یک نمره فردی دریافت خواهید کرد. نمره کل از ۴۷۲ تا ۵۷۸ بوده و نمره مقدار ،۵۰۰ قابل قبول است.

این سیستم امتیازدهی نسبتاً جدید است (از سال ۲۰۱۵)، بنابراین داده‌های تاریخی زیادی در دسترس نیست که بتوانیم از آن‌ها برای پیش‌بینی نمره بالا MCAT برای پذیرش مدارس پزشکی استفاده کنیم. تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که حدود ۵۰٪ از شرکت‌کنندگان در آزمون نمره ۵۰۰ و ۷۴٪ نمره ۵۰۸ یا آنچه MCAT نمره “خوب” می‌نامد را دریافت می­کنند. بدین ترتیب، MCAT مسئولین پذیرش را ترغیب می‌کند تا دانشجویانی را که نمره آن‌ها در حدود ۵۰۰ یا بالاتر است، مطلوب در نظر بگیرند.

MCAT هر سال ۳۰ بار برگزار می‌شود، بنابراین هنگام برنامه‌ریزی آزمون، باید زمان‌بندی دقیق را در نظر داشته باشید.

اگر می‌خواهید در آزمون خوب عمل کنید، مطالعه ۲۰۰-۳۰۰ ساعت را برنامه‌ریزی کنید. از آنجا که مدت زمان این آزمون هفت ساعت و نیم است، بهتر است که در همان تلاش اول نمره مطلوب را دریافت کنید.

چندین روش مختلف وجود دارد که می‌توانید برای MCAT آماده شوید:

 • مطالعه مستقل: مهم­ترین کاری که شما می­توانید انجام دهید، مطالعه شخصی است. سعی کنید که فضا را برای درس خواندن آماده کنید و عوامل حواس‌پرتی را از خود دور کنید.
 • دوره آمادگی  :MCAT دوره­های MCAT در زمان­های مختلفی در تهران و سایر شهرها برگزار می­شوند که می­توانید با شرکت در آن­ها با فضا و سؤالات امتحانی آشنا شوید.

آمادگی آنلاین: بانکی از سؤالات متنوعی از سوالات قدیمی MCAT در سایت­های مختلف به صورت آنلاین و مجانی در اختیار شما قرار گرفته­اند. این سؤالات آنلاین می­توانند بهترین کمک برای آشنایی شما باشند. زمانی که می‌خواهید برای تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا، تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا، اقدام کنید و به بانک سؤالات دسترسی پیدا کنید، بهتر است که این موارد را به انگلیسی نیز در گوگل سرچ کنید؛ زیرا منابع خارجی برای امتحان MCAT بیشتر از منابع فارسی است.

 • مدرس خصوصی: دانشجویانی که نمرات آن‌ها در حد مطلوبی نیست یا قبلاً در MCAT عملکرد خوبی نداشته‌اند، ممکن است نیاز به مدرس خصوصی داشته باشید. اگر تصمیم دارید یک معلم خصوصی استخدام کنید، شخصی را با سابقه درخشان و سال‌ها تجربه تدریس خصوصی انتخاب کنید.

سخن آخر

موسسه استادی پلن با درنظر گرفتن شرایط دشوار برای خارج شدن از کشور و تحصیل تخصص داروسازی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا، شما را با به روزترین شیوه­های دریافت پذیرش از دانشگاه­های معتبر آمریکا آشنا خواهد کرد. به طور قطع اگر شما با شرایط سنی تحصیل پزشکی در آمریکا و دیگر شروط تحصیلی آن آشنا باشید، می­توانید تصمیم بهتری بگیرید و از زمان خود بیشترین استفاده را ببرید.

مشاوران ما در استادی پلن آماده­اند که سؤالات شما را در هر ساعتی از شبانه‌روز پاسخ بدهند و مقرون به صرفه­ترین شیوه­های ورود به دنیای پزشکی و داروسازی آمریکا را به شما معرفی کنند تا بتوانید با توجه به بودجه، سن و زمان خود بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

منابع

https://study.com/requirements_to_become_a_doctor.html

https://blog.prepscholar.com/how-to-become-a-doctor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم