شرایط و هزینه زندگی و تحصیل در لهستان

کشور لهستان که در اصل جمهوری لهستان نام دارد، یکی از کشورهای قاره اروپا به حساب می‌آید و در مرکز آن واقع شده است. بسیاری از افرادی که فکر مهاجرت به یک کشور پیشرفته را در سر دارند تا بتوانند یک زندگی آرام به همراه خانواده خود داشته باشند و همچنین علاوه بر این ویژگی، بتوانند به تحصیل کردن و کسب علم مشغول شوند و در نهایت با پیدا کردن شغل و کسب درآمد مناسب از پس هزینه‌های زندگی در کشور مقصد برآیند، کشور لهستان گزینه بسیار مناسبی برای این افراد است و این کشور را به عنوان یک مقصد وسوسه‌انگیز در نظر می‌گیرند.

بنابراین اگر می‌خواهید یک زندگی با شرایط بسیار مناسب را تجربه کنید و بتوانید در کنار آن به تحصیل و کار کردن مشغول شوید، کشور لهستان یکی از کشورهای پیشنهادی ما برای مهاجرت است.

در این مقاله که توسط موسسه آباد آزاد آرام برای شما عزیزان آماده شده است، در ابتدا به بررسی و آشنایی شرایط زندگی در لهستان و هزینه‌های موردنیاز برای آن و سپس به شرح هزینه تحصیل در لهستان خواهیم پرداخت.

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما هستید سپاسگزاریم.

معرفی کشور لهستان

پیش از اینکه شما را با هزینه زندگی در لهستان و شرایط آن آشنا کنیم، لازم است که اطلاعاتی را درباره کشور لهستان در اختیارتان قرار دهیم.

همان‌گونه که گفته شد کشور لهستان در بخش اروپای مرکزی واقع شده و این کشور عضو اتحادیه اروپا است.

مساحت این سرزمین بیش از ۳۱۲ هزار کیلومترمربع محاسبه شده و با جمعیت ۸/۳۷ میلیون نفری در رتبه سی و چهارم کشورهای پرجمعیت دنیا قرار گرفته است. زبان رسمی مردمان آن، لهستانی نام دارد و در بخش‌هایی از این کشور به زبان‌های اسلاوی و انگلیسی نیز گفت‌وگو می‌شود.

ارز رسمی کشور لهستان زلوتی (złoty) نام دارد و حرف اختصاری آن (PLN) است.

پایتخت کشور لهستان که ورشو نام دارد، با جمعیتی نزدیک به یک میلیون و هفت‌صد هزار نفر، بزرگ‌ترین شهر لهستان و دهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است.

این کشور یکی از اعضای حوزه شینگن است که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای دارندگان شینگن این منطقه حذف کرده‌ و شرایط زندگی در لهستان را برای مهاجران آسان‌تر کرده است

لهستان یکی از بهترین کشورها در حوزه تحصیل است که توانسته با تأسیس دانشگاه‌های فوق پیشرفته به رتبه‌ای بسیار بالا در میان رقبای اروپایی خود دست پیدا کند و در سراسر جهان، نظر افراد علاقه‌مند به کسب علم در بالاترین سطح از دانش را به خود جلب کرده و با ارائه تسهیلات ویژه به دانشجویان، هزینه تحصیل در لهستان را برای این قشر به طور معقولی کاهش دهد. در صورتی که نیازمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای تحصیلی برای این کشور هستید می‌توانید به مقاله (ویزای تحصیلی شینگن) که توسط موسسه مهاجرتی آباد آزاد آرام مهیا شده است، مراجعه فرمایید.

نگاهی اجمالی به شرایط زندگی در لهستان

موضوع مهاجرت، یک مسئله بسیار مهم برای کشور لهستان و چالش بسیاری از کشورهای اروپای مرکزی است. زیرا با ورود مهاجرین، تنوع نژادی منطقه، بالاتر رفته و مدیریت آن‌ها برای دولت کشورها سخت‌تر می‌شود.

کشور لهستان یکی از برترین کشورها برای مهاجرت و زندگی است که مرزهای خود را برای مهاجرین لایق و شایسته باز کرده و از آن‌ها به گرمی استقبال می‌کند و هزینه زندگی در لهستان را برای آن‌ها به‌مراتب، مناسب‌تر کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از ورود مهاجرین به سرزمین، می‌توان به آمارهای اداره مهاجرت لهستان اشاره کرد که در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۰۰ هزار مهاجر از نقاط مختلف دنیا به این کشور مهاجرت کرده‌اند؛

این آمارها نشان از این موضوع دارند که این سرزمین رفته‌رفته به یک کشور محبوب در میان مهاجرین تبدیل‌شده و با کاهش هزینه زندگی در لهستان برای مهاجرین، به آهستگی، مسیر کشور همسایه خود یعنی جمهوری چک را که حدود ۵ درصد از جمعیت آن مهاجر است، طی می‌کند؛ زیرا طبق داده‌های دولت لهستان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ تعداد خارجی‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند ۴ برابر شده و از ۸۴ هزار نفر به ۳۹۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ و تا قبل از شیوع ویروس کرونا، رسیده است.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین شهرهای این کشور که در میان مهاجرین بیشترین بازخورد و نتیجه را دارا هستند و می‌توانند بهترین شرایط زندگی در لهستان را تجربه کنند، خواهیم پرداخت:

  • منطقه مازوویا (Mazovia) در ورشو

طی ۱۱ سال گذشته، منطقه مازوویا واقع شهر ورشو، بیشترین جمعیت در بین اتباع خارجی را دارد. در سال ۲۰۱۰، ۲۶۰۰۰ خارجی در این منطقه زندگی می‌کردند، در حالی که امروزه به بیش از ۱۱۵ هزار نفر نیز رسیده است که این موضوع، نشان از کاهش هزینه زندگی در لهستان ۲۰۲۱ را دارد.

  • سیلسیا (Silesia)

یکی دیگر از منطقه‌های محبوب مهاجران این کشور،سیلسیا است. سیلسیا به دلیل اقتصادی و ارزان بودن در خوردوخوراک و اجاره خانه‌ها و در نهایت کاهش دادن هزینه زندگی در لهستان در میان دانشجویان و نیروهای کار جوان بسیار معروف است و اکثر این قشر، در این منطقه ساکن هستند. طبق گزارش‌های به دست آمده در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد از جمعیت این منطقه را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند که نشان‌دهنده مناسب بودن هزینه زندگی در لهستان ۲۰۲۱ است. سیلسیا با دارا بودن یک دانشگاه فوق‌العاده به نام دانشگاه سیلسیا با ارائه سیستم آموزشی بی‌نظیر و فراهم کردن شرایط مناسب و هزینه تحصیل در لهستان، توانسته است نظر دانشجویان باهوش خارجی را که می‌خواهند برای ادامه تحصیل به یک کشور سطح بالا بروند، به خود جلب کند.

  • کراکوف (Kraków)

شهر دیگری که در حال حاضر به عنوان دیگر منطقه موردپسند مهاجرین قرار گرفته است، شهر کراکوف (Kraków) نام دارد؛ لقب این شهر، لهستان کوچک است و دومین شهر بزرگ لهستان به شمار می‌آید و هزینه زندگی در لهستان ۲۰۲۱ در این شهر بسیار مقرون به صرفه است.

این شهر با تعداد ۴۰ هزار مهاجر و دانشجو خارجی که تعداد آن ها در سال ۲۰۲۱  ثبت‌شده، نسبت به سال ۲۰۱۰ که جمعیت آن‌ها حدود ۶۸۰۰ نفر بوده، افزایش قابل توجه تعداد مهاجرین را داشته است. این شهر نیز به دلیل مناسب بودن خرج و مخارج، یعنی پایین بودن هزینه زندگی در لهستان به یکی از شهرهای محبوب این کشور در میان مهاجرین، تبدیل شده است.

نقش زبان در شرایط زندگی در لهستان

یکی از مهم‌ترین شرایط زندگی در لهستان، دانستن زبان رسمی این کشور است. لازم است بدانید که زبان انگلیسی در اکثر نقاط لهستان، کاربرد چندانی ندارد؛ زیرا در شهرهای بزرگ این کشور، کمتر از ۳۷ درصد از جمعیت مردم قادر به مکالمه با شما از طریق زبان انگلیسی هستند.

با فرض این شرایط، ممکن است این نوع زندگی کردن و عدم ارتباط داشتن برای شما غیرقابل تحمل شود و همچنین به دلیل آموزش به زبان انگلیسی، هزینه تحصیل در لهستان برای شما بالا برود. بنابراین لازم است که شما قبل از مهاجرت در کشور خود به یادگیری زبان لهستانی بپردازید یا اینکه در هنگام ورود به کشور لهستان، کلاس‌های فشرده آموزش زبان لهستانی را شرکت کنید.

دیگر نکته قابل ذکر دراین‌باره که لازم است با آن آشنا شوید، این است که با استفاده از برنامه دولینگو می‌توانید به یادگیری این زبان بپردازید. جالب است بدانید دولینگو آزمون زبان معتبری را نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است که شما می‌توانید پس از آموزش زبان لهستانی، در آزمون آن شرکت کنید و با کسب نمره تعیین‌شده و دریافت مدرک معتبر ،شرایط خود را برای مهاجرت به این کشور بهبود ببخشید تا بتوانید به‌راحتی توسط کارفرما استخدام‌شده و هزینه زندگی در لهستان ۲۰۲۱ را تحت کنترل خود قرار دهید.

لازم به ذکر است در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دراین‌باره هستید، می‌توانید به مقاله (آزمون زبان دولینگو) که توسط موسسه مهاجرتی آباد آزاد آرام مهیا شده است با نحوه آماده شدن برای آن و در نهایت شرکت در این آزمون، بیشتر آشنا شوید.

هزینه زندگی در لهستان

یکی از مهم‌ترین و قابل‌ توجه‌ترین مسائل در هنگام مهاجرت، هزینه زندگی در لهستان است.

در ابتدا باید به شما بگوییم که بدون شک هزینه زندگی در لهستان، به مراتب بسیار پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی که شرایط زندگی مناسبی ارائه می‌دهند، است و همین موضوع باعث شده تا شرایط زندگی در لهستان مطلوب واقع شود.

صرف هزینه‌ به‌صرفه برای کارهایی همچون قیمت مناسب غذا، پوشاک و مسکن از دلایل اصلی انتخاب کشور لهستان، توسط مهاجرانی از سراسر نقاط جهان است.

نکته قابل‌توجه دیگر این است که درصورتی‌که به این کشور آمدید احتمال دارد به نسبت، درآمدی کمتر از درآمد فعلی در کشور خود داشته باشید؛ اما با توجه به مناسب بودن هزینه‌ها نسبت به دیگر کشورها این موضوع قابل‌چشم‌پوشی است.

به همین منظور، برای آشنایی کامل و دقیق‌تر شما از هزینه زندگی در لهستان به طور کامل شما را با این موضوع که به صورت چند بخش برایتان ارائه می‌شود، آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

هزینه اقامت در لهستان

هزینه زندگی در لهستان از نظر اقامت به این‌گونه است که در صرف هزینه برای اجاره آپارتمان در مهم‌ترین شهر لهستان که ورشو نام دارد، به طور متوسط ۲۸۰۰زلوتی  یا حدود ۶۲۰ یورو به صورت ماهیانه است.

از دیگر شهرهای کشور لهستان از نظر هزینه اقامت می‌توان به وروسلاو (Wroclaw) و کراکوف اشاره کرد؛ به طور میانگین در این شهرها که ارزان‌تر از پایتخت این کشور محسوب می‌شوند،هزینه اجاره ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو تخمین زده شده و هزینه زندگی در لهستان ۲۰۲۱ در این شهرها، مقرون به صرفه است.

هزینه خورد و خوراک در لهستان

هزینه خوراک و شرایط زندگی در لهستان، نسبت به کشورهایی نظیر انگلیس یا فرانسه کم‌تر است؛ به‌طوری که می‌توان با انتخاب این کشور به‌عنوان هدف مهاجرتی خود تا ۵۰ درصد از هزینه‌های خوردوخوراک صرف جویی کرد. برای مثال اقلامی همچون شیر و برنج کمتر از ۱ یورو قیمت دارند و اقلامی همانند گوشت قرمز و مرغ برچسب قیمتی ۳ تا ۶ یورو را دارا هستند؛ همین موضوع باعث شده تا هزینه زندگی در لهستان، بسیار مناسب به جلوه دهد و نظر مهاجرین را به خود جلب کند.

تحصیل در لهستان

یکی از عوامل مهم مهاجرت به لهستان، قصد ادامه تحصیل در این کشور است. ارائه تسهیلات فوق‌العاده برای دانشجویان مهاجر و همچنین به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در لهستان، باعث شده است تا بسیاری این کشور را به عنوان هدف خود انتخاب کنند و به زندگی و کسب علم مشغول شده و در نهایت، جذب به کار شوند.

جالب است بدانید که لهستان در سال ۱۹۹۰ به عضویت فرایند بولونیا درآمد و همین موضوع باعث شده، مدارک دانشگاه‌های آن در همه مقاطع تحصیلی از نظر تمام کشور های مختلف نقاط جهان، معتبر باشد.

لهستان دارای چندین دانشگاه است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها که در پایتخت این کشور یعنی شهر ورشو واقع‌شده، دانشگاه ورشو نام دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های فناوری اطلاعات در اروپا، رتبه نخست را دارد.

طی ۱۰ سال گذشته تا اکنون، تعداد دانشگاه‌های لهستان ۴ برابر شده‌اند و وزارت آموزش‌وپرورش این کشور توانسته است در کنار یک سیستم آموزشی جامع و پیشرفته، هزینه تحصیل در لهستان را با قیمتی بسیار مناسب برای دانشجویان ارائه دهد. در صورتی که علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه‌های برتر این سرزمین هستید؛ می‌توانید به مقاله (دانشگاه های لهستان) مراجعه کرده و اطلاعات موردنیاز را دریافت نمایید.

اگرچه در برخی از دانشگاه‌های این کشور، همانند دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ورشو و کراکوف در بعضی از رشته ها، اطلاعات به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ اما لازم است به زبان لهستانی نیز تسلط کامل داشته باشید تا در هنگام ارائه پایان‌نامه و در نهایت جذب به کار شدن، مشکلی برای برقراری ارتباط با اساتید و مردم نداشته باشید. همچنین با یادگیری زبان لهستانی می‌توانید هزینه تحصیل در لهستان را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

هزینه تحصیل در لهستان

در این بخش که به بررسی هزینه‌های تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاهی لهستانخواهیم پرداخت.

  • هزینه تحصیل در لهستان در دوره کارشناسی که مدت‌زمان آن بین ۳ تا ۴ سال است؛ بسته به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و دوره آموزشی که قرار است بگذرانید به طور میانگین ۵۰۰ تا ۶ هزار یورو تخمین زده شده است؛
  • هزینه تحصیلدر مقطع کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است به صورت میانگین، بسته به رشته تحصیلی سالانه ۹۰۰ تا  ۷ هزار یورو است؛
  • هزینه تحصیل در لهستان در مقطع دکترا که به طور معمول، ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد چیزی بین ۳ تا ۶ هزار یورو برای هرسال محاسبه شده است.

سخن آخر

همان‌گونه که متوجه شدیم، لهستان یکی از کشورهای برتر برای مهاجرت از نظر زندگی و تحصیل است و با دیگر کشورهای برتر اروپایی و سراسر دنیا از این نظر به رقابت می‌پردازد. این کشور توانسته با ارائه پیشنهادهای ویژه و اطلاعات کافی از شرایط و هزینه زندگی در لهستان ۲۰۲۱، در دسترس عموم قرار داده و علاقه‌مندان را از این شرایط آگاه سازد. موسسه مهاجرتی آباد آزاد آرام در تمامی شرایط شما آماده است تا راهنمایی‌های لازم را برای مهاجرت به لهستان و دیگر کشورهای اروپایی ارائه دهد.

لازم به ذکر است درصورتی‌که نیاز به کسب اطلاعات درباره مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارید می‌توانید مقاله (کشورهای اتحادیه اروپا) را مطالعه کرده و با خصوصیات هر یک از این کشورها بیشتر آشنا شوید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم