همه چیز در رابطه با تحصیل در ایتالیا

ایتالیا، یکی از مهمترین میراث جهانی یونسکو، در ترویج دانش قدمتی طولانی دارد و دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه جهان و مهد علم و دانش است در خاک این کشور قرار دارد. سالانه حدود ۳۲ هزار دانشجو بین‌المللی در ایتالیا تحصیل می‌کنند؛ اگر شما هم تمایل دارید به این گروه بپیوندید و برای تحصیل یکی از دانشگاه‌های ایتالیا را انتخاب کنید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید؛ در این مقاله به موضوع تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم و شرایط تحصیل در این کشور را بررسی می‌کنیم.

شرایط تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا با وجود دانشگاه‌‌های معتبری همچون دانشگاه بولونیا، جاذبه‌ها و مناطق دیدنی این کشور در کنار هزینه‌های زندگی و تحصیل مناسب و پذیرش راحت‌تر نسبت به سایر کشورها، تبدیل به گزینه‌ی بسیار جذابی برای دانشجویان بین‌المللی شده است. ایتالیا مهد هنر و معماری است و رشته‌های مرتبط با این دو، در  این کشور بسیار پرطرفدار هستند؛ هیچ جایی در دنیا برای تحصیل در زمینه مد، طراحی، معماری، هنر و علوم کاربردی بهتر از ایتالیا نیست.

پایتخت ایتالیا شهر رم، بزرگترین جمعیت دانشجویی این کشور را در خود جای داده است. واحد پول این کشور مانند اکثر کشور‌های اروپایی یورو می‌باشد و زبان مردم آن ایتالیایی است. در ایتالیا حدود ۹۰ دانشگاه وجود دارد؛ بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های تحصیلی را به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، در صورتی که متقاضی برنامه تحصیلی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کند نیازی نیست نگران یادگیری زبان ایتالیایی باشد اما برای زندگی راحت‌تر در یکی از شهرهای ایتالیایی زبان و برقراری ارتباط راحت‌تر با مردم بهتر است که زبان ایتالیایی نیز فرا گرفته شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا به طور کلی سه تا چهار سال به طول می‌انجامد بسته به برنامه تحصیلی انتخابی دانشجو، به زبان انگلیسی یا ایتالیایی است.

برای ورود به برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌های ایتالیا نیاز است که آزمون ورودی داده شود اما برای ورود به تمام رشته‌ها و دانشگاه‌ها نیاز است که ۱۲ سال تحصیل اجباری را گذرانده باشد و مدرک دیپلم خود را ارائه کند.

دانشجویان می‌توانند در دوران تحصیل کارشناسی تا ۱۰ ساعت در هفته و بدون محدودیت در آخر هفته و تعطیلات کار کنند و حدود ۸ تا ۱۰ ده یورو در ساعت درآمد داشته باشند.

در مقطع کارشناسی رشته‌های مهندسی، گروه پزشکی و روانشناسی در تمام دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا دو سال طول می‌کشد و در طول این دو سال دانشجو می‌تواند تا ۲۰ ساعت در طول هفته و بدون محدودیت ساعت، آخر هفته‌ها کار کند؛ در این مقطع دانشجو می‌تواند برای دانشگاه کار کند یا شغلی خارج از دانشگاه پیدا کند و به طور میانگین ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو نیز درآمد داشته باشد.

برای اخذ پذیرش جهت تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا باید ترجمه مدرک کارشناسی خود به همراه ریز نمرات و آیلتس با حداقل نمره ۶ را ارائه بدهد.

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا بسته به دانشگاه و رشته ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. در این مقطع دانشجویان ملزم به فعالیت در پروژه های تحقیقاتی و شرکت در سمینار ها هستند همچنین یک استاد راهنما در طول تحصیل همراه خود دارند تا در انجام پروژه‌های تحقیقاتی آن‌ها راهمراهی کند و میزان پیشرفت دانشجو را ارزیابی کند؛ در پایان دوره دکترا از دانشجو انتظار می‌رود یک پایان‌نامه حداقل ۱۰۰ هزار کلمه‌ای در برابر یک هیئت تدریس متشکل از محققان، اساتید و کارشناسان رشته مربوطه ارائه کند.

در طول تحصیل دانشجو می‌تواند تا ۳۰ ساعت در هفته کار کند؛ ولی درصورتی که امکان تدریس در دانشگاه برای دانشجو فراهم باشد این زمان تا ۴۰ ساعت در هفته نیز افزایش می‌یابد که تمام این وقت صرف تدریس در دانشگاه می‌شود و این فرصت برای دانشجو فراهم می‌شود تا در کنار درآمد، رزومه‌ای عالی برای خود بسازد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا به صورت سالانه بین ۵۰۰ تا ۵ هزار یورو بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است.

در ایتالیا نیز دانشگاه‌های خصوصی و دولتی فعالیت دارند؛ باید این نکته را ذکر کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی می‌باشد.

اگر متقاضی فکر می‌کند که هزینه تحصیل در ایتالیا برای او سنگین است، می‌تواند برای دریافت بورسیه اقدام کند.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت است؛ اما هزینه ماهانه یک زندگی دانشجویی و ساده حدودا ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می‌باشد.

برترین دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا دانشگاه‌های قدیمی زیادی دارد که در این بخش مقاله به بررسی چهار دانشگاه برتر این کشور در رتبه بندی جهانی می‌پردازیم.

۱٫ دانشگاه بولونیا: این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه در دنیا و معروف به مهد علم و دانش است که با رتبه ۱۸۰ در جهان چهارمین دانشگاه برتر ایتالیا است.

۲٫ دانشگاه ساپینزا رم: این موسسه آموزشی در پایتخت ایتالیا یعنی شهر رم واقع شده است و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپا می‌باشد؛ با رتبه جهانی ۲۱۷ یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا و یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی این کشور است. این دانشگاه به دلیل جذابیت‌های بی‌شمار شهر رم یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا است و خانه هفت برنده جایزه نوبل از میان دانشجویان و اعضا هیئت علمی آن بوده است.

۳٫  دانشگاه میلان: یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین دانشگاه های ایتالیا دانشگاه میلان است. کیفیت بالای آموزش همچنین میراث مهم تاریخی، هنری و فرهنگی، این دانشگاه را به یک انتخاب محبوب بین دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

۴٫ دانشگاه پیزا: رتبه ۱۶۷جهانی متعلق به دانشگاهی است که نه تنها یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیاست بلکه افرادی مثل گالینه در آن تربیت شده اند.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

همه دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه تحصیلی در ایتالیا بر اساس نیازهای مالی یا شایستگی خود برخوردار شوند. در ادامه به بررسی برخی از این بورسیه‌های تحصیلی می‌پردازیم.

بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا: این بورسیه تحصیلی برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های هنر، موسیقی و رقص، همچنین در مقطع دکتری نیز در رشته‌های تحقیقات و همینطور زبان و فرهنگ ایتالیایی را دارند، اهدا می‌شود.

این بورس تحصیلی شامل شهریه دانشگاه، کمک هزینه زندگی و بیمه درمانی است.

بورسیه EDISU: این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که در دانشگاه پدیمونت تحصیل می‌کنند و با توجه به شرایط اقتصادی و شایستگی تحصیلی، شرایط دریافت بورسیه را دارند، می‌توانند برای آن اقدام کنند.

کمک هزینه دانشگاه بولونیا: این دانشگاه کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند، برای کمک به تامین هزینه‌های یکسال او اعطا می‌شود.

کمک هزینه دانشگاه:Boccono این بورس تحصیلی به مبلغ حداکثر ۱۲ هزار یورو برای دوره کارشناسی و ۱۳ هزار یورو برای کارشناسی ارشد رشته علوم شامل معافیت از پرداخت نصف تا کل شهریه بسته به هزینه تحصیل دانشجو، می‌شود.

بورسیه تحصیلی Milano Merit: این بورسیه مبتنی بر شایستگی به بااستعدادترین دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد علوم پرداخت می‌شود.

این بورسیه بین ۵ هزار تا ۱۰ هزار یورو در سال می باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه تورین: این بورس تحصیلی برای رشته‌های خاص مانند مهندسی و معماری ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پادووا: برای تمام رشته‌ها و تمام مقاطع تحصیلی بودجه ارائه می‌شود و به دانشجویان کم درآمد ایتالیایی و خارجی که سوابق تحصیلی خوبی دارند، اهدا می‌شود؛ بخشی از این بورسیه به صورت پول و بخش دیگر آن خدماتی مانند خوابگاه و تامین غذا می‌باشد.

 ویزای تحصیلی ایتالیا

از آنجایی که جزو ایتالیا اتحادیه اروپاست، با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانید به راحتی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید.

مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • گذرنامه با داشتن حداقل سه ماه اعتبار؛
 • دو نسخه از نامه پذیرش دانشگاه؛
 • پنج قطعه عکس ۴.۵*۳.۵ پشت نویسی شده به انگلیسی؛
 • رزرو بلیط پرواز به ایتالیا؛
 • اثبات توانمندی مالی دانشجو یا یکی از والدین با حداقل موجودی حساب ۷ هزار یورو به ازای هر سال تحصیل؛
 • ترجمه مدرک تحصیلی؛
 • ترجمه اطلاعات شخصی از جمله شناسنامه؛
 • رزرو هتل برای حداقل ۲۰ روز اقامت؛
 • مدارک زبان انگلیسی یا نامه تایید سطح زبان دانشجو از دانشگاه؛
 • ۵۰ یورو به صورت نقدی جهت بررسی مدارک ویزای تحصیلی؛
 • فرم پر شده درخواست ویزا.

تحصیل در مدارس ایتالیا

برای تحصیل در مدارس ایتالیا نیز به راحتی می‌شود اقدام کرد و در هر مقطعی و برای تمام سنین شرایط تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی محیا است.

تحصیل در ایتالیا از سه سالگی شروع میشود و سه سال اول دوره مهدکودک و اختیاری است اما از سن ۶ سالگی تحصیل اجباری است.

بعد از مهدکودک، دانش‌آموزان در دوره دبستان به مدت ۵ سال تا سن ۱۱ سالگی به تحصیل می‌پردازند و بعد از آن وارد دوره متوسطه می‌شوند که در این مقطع می‌توانند رشته‌ای را به صورت تخصصی آغاز کنند.

اما دوره دبیرستان در این کشور پنج سال به طول می انجامد که تنها دوسال آن اجباری است و تحصیل در دوران دبیرستان در رشته‌های مختلف، زمان‌های مختلفی به طول می‌انجامد.

کلام پایانی

تحصیل در ایتالیا‌، مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی، کم هزینه و راحت، با کمک بورسیه‌هایی که ارائه می‌شود کمک می‌کند تا دانشجو با دغدغه کمتر در یکی از زیباترین کشورهای دنیا که بالاترین استانداردها را در زندگی و آموزش دارد به تحصیل بپردازد و برای دستیابی به آینده روشن تلاش کند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان دریافت که دانشجویانی که در این کشور به تحصیل پرداخته اند چه تجربه به‌یاد ماندنی‌ای در زندگی آن‌ها رقم خورده است.

در این مقاله به موضوع تحصیل در ایتالیا پرداختیم، با شرایط تحصیل در هر مقطع آشنا شدیم، با انواع بورسیه‌ تحصیلی در ایتالیا و دانشگاه‌های برتر آن آشنا شدیم و شرایط دریافت ویزا را نیز بررسی کردیم.

اگر شما هم تمایل به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید می‌توانید با کارشناسان ما در استادی پلن تماس بگیرید آن‌ها شما را با توجه به شرایط خودتان راهنمایی می‌کنند و از لحظه مشاوره تا شروع به تحصیل در کنار شما می‌مانند.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

منابع

https://atiyeafarinan.com/%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7/

https://www.topuniversities.com/where-to-study/europe/italy/guide

https://www.easyuni.com/italy/#uni

2 دیدگاه

 1. علی

  با سلام خدمت سربازی را تمام کرده ام وکاردانی پرستاری دیالیز از ترکیه دارم خواهان کمک جهت تحصیل در رشته پزشکی و اشتغال دانشجویی در کشور ایتالیاهستم

  1. وبلینو دوولوپر

   لطفا فرم مشاوره رایگان را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم