هزینه و شرایط تحصیل و زندگی در مجارستان

بسیاری از افراد که فکر مهاجرت در سر دارند، مجارستان می‌تواند مقصد نهایی آن‌ها برای محل زندگی جدیدشان تبدیل شود. مجارستان به دلیل شرایط بسیار مناسب اقلیمی، اقتصادی، امکان تحصیل در این کشور و در نهایت کسب شغل و کسب درآمد بالا از مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای مهاجرت شده و مجارستان را به یک مقصد وسوسه انگیز و رویایی برای همه اقشار، تبدیل کرده است. بنابراین برای مهاجرت به کشور مجارستان چه از طریق کار و چه تحصیل، نیاز به آشنایی با برخی از نکات و کسب اطلاعات در این باره است.

در این مقاله که توسط مشاورین گروه مهاجرتی آباد آزاد آرام تهیه شده است؛ بهتر است پیش از هرگونه اقدامی با هزینه زندگی در مجارستان آشنا شوید؛ضمن اینکه اطلاعاتی در رابطه با ماهیت این کشور در اختیار شما قرار داده می شود و سپس شما را با شرایط و هزینه تحصیل در مجارستان آشنا می‌کنیم. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما هستید؛ سپاسگزاریم.

معرفی کشور مجارستان

قبل از اینکه به بررسی شرایط تحصیل و هزینه‌ های زندگی در مجارستان بپردازیم، باید ابتدا با ماهیت این کشور به طور کلی آشنا شوید ضمن اینکه آگاهی از وضعیت آب وهوایی و شرایط زندگی و به طور کلی، کسب اطلاعات عمومی در این باره به شما درتصمیم گیری برای مهاجرت به این کشور  کمک شایانی خواهد کرد.

واحد پولی آن‌ها فورینت (Hungarian forint) است و در اختصاص HUF نامیده می‌شود. زبان رسمی این کشور مجاری (Magyar) نام دارد و جالب است بدانید که در هفت کشور همسایه اطراف آن نیز به این زبان سخن گفته می‌شود. مجارستان قرن‌ها در سایه جنگ، کمونیسم و رکود اقتصادی بوده ولی توانسته آن‌ها را با موفقیت و سربلندی پشت سر بگذارد.

معروف‌ترین نماد این کشور که پایتخت مجارستان نیز است، شهر بوداپست بوده و در میان برترین شهرهای اروپا از لحاظ کیفیت آموزشی در جهان، جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد. در صد کیلومتری این شهر، دریاچه بالاتون قرار گرفته که بزرگ‌ترین دریاچه قاره‌ی اروپا است و هتل‌های آسمان خراش این شهر در نزدیکی این دریاچه واقع شده‌اند. همچنین ادغام سنت و مدرنیته در بوداپست باعث شده تا هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر نقاط جهان به سمت خود جذب کرده و درآمد خوبی از نظر گردشگری داشته‌باشد.

نکات جالب درباره کشور مجارستان

  • پس از پایان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۰ مجارستان که شکست خورده بود، توسط معاهده تریانون حدود ۷۱ درصد از سرزمین‌های خود را از دست داد و در این زمان بود که هزینه های زندگی در مجارستان برای مردم اش بالا رفت و برای مهاجران کاهش یافت؛
  • در سال ۲۰۱۷ سازمان جهانی گردشگری اعلام کرد که این کشور در رتبه یازدهمین کشور برتر اروپایی از نظر اقتصاد و تحصیل قرار گرفته است و توانسته درآمد سالانه خود را بهبود ببخشد  و به دنبال آن با افزایش ارزش ارز این کشور، هزینه های زندگی در مجارستان برای مهاجران بالاتر رفت اما اکنون با ارائه تسهیلات ویژه به محصلان این موضوع را برای دانشجویان کم رنگ‌تر کرده است؛
  • مجارستان کشوری غنی در موسیقی و ورزش است و سوارکاری از ورزش‌های موردعلاقه مردم آن محسوب می‌شود.

معرفی شهرهای مهم مجارستان

بوداپست

 بوداپست پایتخت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور مجارستان و یکی از تاریخی‌ترین شهرهای اروپا و دنیا به حساب می‌آید که هرساله گردشگران زیادی برای دیدن جاذبه‌های گردشگری آن وارد این شهر می‌شوند.

دبرستن

 دبرستن دومین شهر بزرگ مجارستان است و در یک بازه زمانی به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شده‌بود و پارک ملی هورتوبادی که از معروف‌ترین پارک‌های جهان به حساب می‌آید در این شهر واقع شده‌است.

سگد

سگد سومین شهر بزرگ مجارستان محسوب می‌شود و از کهن‌ترین شهرهای جهان است.

هزینه و شرایط زندگی در مجارستان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید هنگام مهاجرت باید آن را درنظر داشت, بررسی هزینه وتعرفه های زندگی درمحل جدی اقامت است. بنابراین در این بخش برای آشنایی شما عزیزان به شرح هزینه های زندگی در مجارستان خواهیم پرداخت.

برای شرح هزینه زندگی در مجارستان، نکاتی را برای شما بیان می‌کنیم:

  • هزینه‌های تخمینی ماهیانه چهار نفره خانواده بدون هزینه اجاره ۱۸۷۰ دلار هست؛
  • هزینه‌های ماهانه‌ی خورد و خوراک یک فرد ۵۵۲ دلار، بدون احتساب اجاره است؛
  • هزینه زندگی در مجارستان به طور متوسط ۴۲٫۲۱٪ کمتر از ایالات متحده است؛
  • اجاره خانه در مجارستان به طور متوسط ۷۰٫۶٪ کمتر از ایالات متحده است.

هزینه تحصیل در مجارستان

برای توضیح هزینه تحصیل در مجارستان باید در ادامه به چند نکته توجه کنید.

در مقایسه با بقیه کشورهای اروپای غربی، هزینه تحصیل در مجارستان بسیار مقرون به صرفه تر شده اما هزینه های تحصیل بسته به موسسه آموزش عالی و برنامه دانشجویان خارجی متفاوت است. اغلب، دارو سازی و دندانپزشکی از جمله گزینه‌های گران قیمت هستند که شهریه‌ی آن‌ها بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو است؛

در حالی که هزینه تحصیل در سایر رشته‌ها می‌تواند به ۵۰۰۰ یورو برسد. خارج از انتظار نیست که دانشگاه های خصوصی شهریه بیشتری را دریافت کرده و با این شرایط، هزینه تحصیل در مجارستان افزایش پیدا می کند. با این وجود، بهتر است صفحه رسمی دانشگاه را بررسی کنید تا متوجه شوید که چه مقدار هزینه باید پرداخت کنید.

 دانشجویان دانشگاه‌های مجارستان علاوه بر پرداخت شهریه، ملزم به پرداخت هزینه امتحان و ثبت نام نیز هستند که هرکدام بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو است.

تعداد متنوعی از بورسیه‌های مختلف، برای دانشجویان بین‌المللی که تحصیل در مجارستان را انتخاب می‌کنند، ارائه می‌شود تا هزینه تحصیل در مجارستان را برای محصلان کاهش دهند و یا حتی به صفر برسانند. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، می‌توانید با درخواست یکی از بورسیه‌های تحصیلی موجود در مجارستان، هزینه‌های خود را کاهش دهید.

به خاطر داشته باشید که دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هر دو در تصمیم‌گیری برای شهریه برای شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا، آزاد هستند. در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه‌های مجارستان را دارید؛ می‌توانید به مقاله (دانشگاه های مجارستان) مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

برای ورود به خاک مجارستان در صورتی که اقامت یک کشور اتحادیه اروپا را داشته باشید؛ می‌توانید بدون ویزا به کار کردن و زندگی مشغول شوید و هزینه تحصیل در مجارستان تا حد زیادی برای شما کاهش پیدا می‌کند اما اگر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا درخواست اقامت در این کشور را دارید، باید ویزا داشته باشید و هزینه تحصیل در مجارستان ۲۰۲۱ را از سایت‌های رسمی و به‌روز چک کنید.

اکثر افرادی که برای اقامت در کشور مجارستان می‌خواهند اقدام کنند، از روش‌هایی همچون ویزای دانشجویی و تحصیلی، ویزای کار و سرمایه گزاری و ویزای بازدید از اقوام، استفاده می‌کنند. از همین رو برای دریافت ویزای این کشور بسته به دلیل مهاجرت شما، باید با سفارت یا کنسولگری مجارستان تماس گرفته و از هزینه تحصیل در مجارستان ۲۰۲۱ مطلع شوید و زمانی را برای ملاقات با سرکنسولگران و سفیران محلی مشخص کرده و سپس با ارائه مدارک موردنیاز فرم درخواستتان را پرکرده و برای ویزا اقدام کنید. همچنین شما می‌توانید برای آشنایی با شرایط و راه‌های ادامه تحصیل در مجارستان به مقاله‌ی (تحصیل در مجارستان) که توسط موسسه مهاجرتی آباد آزاد آرام تهیه شده است را مطالعه کنید.

نگاهی اجمالی به تاریخچه شرایط مهاجرت به مجارستان و هزینه های آن

به طور سنتی، مجارستان کشوری است که قوانین متنوعی در مهاجرت داشته و هزینه‌ های زندگی در مجارستان در طول زمان عوض‌شده‌اند، گاهی اوقات این قوانین خیلی سخت‌گیرانه و گاهی اوقات خیلی آسان بوده است.

موقعیت جغرافیایی، عضویت در اتحادیه اروپا و رفاه نسبی آن، به همراه پایین بودن هزینه تحصیل در مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، عوامل جذب مهاجران از کشورهای همسایه و کشورهای غیراروپایی است.

در سال ۱۹۹۱ میلادی، مجارستان با عضویت در IOM، شرایط زندگی در این کشور را تحت‌الشعاع قرار داد. از زمان امضای توافق‌نامه بین IOM و دولت مجارستان (۷ آوریل ۱۹۹۲)، شرایط مهاجرتی IOM در این کشور اعمال شده‌است. در طول دهه ۱۹۹۰، IOM پروژه‌های زیادی را در زمینه مبارزه با قاچاق کالا، مهاجرت و بهداشت، کمک به بازگشت داوطلبانه و مهاجران کم بضاعت و مدیریت چندین برنامه اطلاعات عمومی در مورد مسائل مهاجرت در مجارستان، مدیریت کرده‌است.

دفتر IOM در مجارستان به طور فعال به منظور گسترش دولت این کشور، برای مدیریت مسائل و تعیین هزینه زندگی در مجارستان، مهاجرت از طریق آموزش، سازمان‌دهی برنامه‌های تبادل منطقه‌ای و بین‌المللی، اجلاس‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی مشارکت داشته است. IOM بوداپست، همچنین با تعدادی از سازمان‌های غیردولتی مرتبط که به مهاجران و قربانیان قاچاق در مجارستان کمک می‌کنند، مشارکت‌هایی ایجاد کرده‌است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی، مجارستان یکی از کشورهای اصلی در جلوگیری مهاجرت بی‌رویه از خشکی به سمت سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. مسیرهای مهاجرت شرقی و جنوب شرقی اروپا، از خاک این کشور عبور می‌کنند که یکی از مسیرها، اصطلاحاً مسیر «بالکان غربی» نام دارد، (از طریق ترکیه، یونان، جمهوری یوگسلاوی یا مقدونیه سابق به صربستان، سپس از طریق مجارستان به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا) فعال‌ترین است.

 بر اساس FRONTEX، مجارستان دومین کشور از نظر مبارزه با مهاجران غیرقانونی در مرزهای زمینی اروپایی می‌باشد. به دلیل اینکه هزینه زندگی در مجارستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است پس تعجبی ندارد که این کشور به دنبال کاهش این مهاجرت‌های غیرقانونی باشد.

 از نظر مجارستان، در حال حاضر مقابله با مهاجرت نامنظم در اولویت قرار دارد. در سال ۲۰۱۳ تعداد ۲۰۰۶۱ گذرگاه مرزی از طریق ایمن سازی مهاجرت امن شده‌اند و در مقایسه با سال‌های گذشته، یک افزایش چشمگیر است. اصلی‌ترین مهاجران این کشور عبارت‌اند از: اهل کوزوو  (۶۳۳۸) ، پاکستانی (۳۱۶۰) ، افغان (۲۲۷۰) و الجزایر (۱۰۸۵) و در این زمینه از سوی این کشورها افزایش قابل‌توجهی برای پناهندگی، وجود دارد.

 بخش غالب مهاجران دستگیرشده درخواست پناهندگی خود را ارائه دادند و در نتیجه بیشترین تعداد متقاضی در تاریخ پناهندگی از سال ۱۹۸۹ به بعد بوده‌است؛ که اگر هزینه های زندگی در مجارستان را با هزینه تحصیل در مجارستان ۲۰۲۱ مقایسه کنید، تفاوت شگرف آن را متوجه می‌شوید.

با پیوستن مجارستان به اتحادیه اروپا، مهاجرت کارگران مجارستانی به کشورهای اتحادیه اروپا افزایش یافته است که موجب می‌شود ساکنان این کشور از هزینه زندگی در مجارستان با خروج از آنفارغ شوند و در نتیجه مجارستان به تدریج تبدیل به کشوری شود که به کارگران خارجی نیاز دارد. بخش‌هایی از استراتژی اقتصادی مهاجرت مجارستان در اکتبر ۲۰۱۳ به تصویب رسید.

ازآنجایی که مهاجرت به کشورهای دوردست، امروزه از یک رؤیا به واقعیت تبدیل شده‌است، نیاز برای یک سیاست منسجم برای مهاجرت و تعیین هزینه زندگی در مجارستان را زیاد می‌کند. به طور کلی، تعداد شهروندان خارجی که در مجارستان زندگی می‌کنند در حال افزایش است و در طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ از ۹۳۰۰۰ به ۱۴۳۰۰۰ نفر رسیده‌اند؛ چراکه یک سیستم ادغام جدید برای حمایت بین‌المللی از مهاجران از اول ژانویه ۲۰۰۱ در حال اجرا است تا هزینه زندگی در مجارستان را برای مهاجران قابل تأمین کند.

سخن آخر

در این مقاله که توسط موسسه آباد آزاد آرام تهیه شده است فهمیدیم به طور کلی مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیایی، آموزش پرورش قوی و حضور در اتحادیه اروپا، مقصدی مناسب برای مهاجرانی است که به دنبال آینده بهتر و ارتقای موقعیت شغلی و تحصیلی خود هستند.

قوانین مهاجرتی این کشور در گذشته ساده‌تر بودند و مقصدی برای سوءاستفاده کنندگان بود، اما با ارتقا قوانین مهاجرتی غالب، در طی سال‌ها، جرم و جنایت در این زمینه به‌طور چشمگیری کاهش یافته است و تبدیل به مقصد مناسب‌تری شده است.

نکته قابل‌توجه راجع مهاجرت به این کشور این مسئله است که با وجود اینکه مهاجرت به مجارستان قانون‌مند‌تر شده، اما هنوز سودجویان و قاچاقچیان راه‌های زیادی برای قاچاق افراد، دارند. مهم است که هیچ‌گاه از طریق این افراد برای مهاجرت اقدام نکنید. اگر به صورت غیرقانونی به مرز این کشور وارد شوید، مقامات رسمی اجازه دارند که هر طور صلاح می‌دانند با خطاکاران برخورد کنند و گاهی اوقات این روش‌ها می‌توانند خیلی خشن و بی‌رحمانه باشند.

اگر از راه قانونی وارد این کشور شوید، قوانین کاملاً متفاوتی برای شما اعمال می‌شود و از همه جوانب از طرف دولت این کشور حمایت می‌شوید و هزینه تحصیل در مجارستان ۲۰۲۱ به دلیل کرونا نیز برای شما کاهش می‌یابد. اگر ثابت کنید که در زمینه‌های تحصیلی و اقتصادی می‌توانید برای این کشور مفید واقع شوید، به دلیل کمبود نیروی کار جوان در این کشور، هزینه های زندگی در مجارستان برای شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان
موسسه مهاجرتی بین المللی پهنه بیکران علم